fbpx Zielony transport morski | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zielony transport morski

Terminal kontenerowy Photo by CHUTTERSNAP on UnsplashWielkie statki pasażerskie wpływające do Wenecji i ciągnące za sobą smugę ciemnego dymu z komina, albo pył węglowy wyczuwalny w powietrzu w mieście przywiany tam z hałdy leżącej w porcie to tylko dwa z wielu negatywnych oddziaływań na środowisko, które mogą być kojarzone z portami. Czy port może być ekologiczny? Jak daleko można dojść w ograniczaniu wpływu żeglugi morskiej na środowisko? Czy proponowane rozwiązania nie przenoszą tylko zanieczyszczenia w inne miejsce? Na te pytania odpowie w audycji Radia MORS „Indeks Gospodarczy” dr Tomasz Nowosielski z Zakładu Gospodarki Morskiej, Katedry Transportu i Handlu Morskiego Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Green logistics nie jest nowym pojęciem. Gość Radia MORS bada to zagadnienie w swoich publikacjach już  od wielu lat, chociażby w publikacji z 2010 r. – „Ocena środowiska naturalnego w portach morskich” i z 2013 r. „Wpływ systemu prawa ochrony środowiska morskiego na zrównoważony rozwój transportu morskiego”. W ostatnich latach jednak coraz częściej zaczyna się w praktyce stosować rozwiązania chroniące środowisko przed wpływem żeglugi. Wpływ na to mają m.in. coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące poziomu emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Od ponad roku obowiązują m.in. zaostrzone przepisy dotyczące poziomu emisji dwutlenku siarki przez statki. Armatorzy mają do wyboru, albo przejść na droższe paliwo, podczas którego spalania powstaje mniej zanieczyszczeń, albo instalować urządzenia, które filtrują zanieczyszczenia.

- Pojawia się jednak problem co zrobić z odpadem, który powstaje w procesie filtrowania – mówi dr. Tomasz Nowosielski. – Powstaje bardzo toksyczna substancja o konsystencji galaretki, którą bardzo trudno zutylizować. Holendrzy próbowali składować tę substancję na specjalnie przygotowanych polderach, ale to tak naprawdę jest jedynie przenoszenie zanieczyszczeń z morza na ląd.

Innym problemem jest naruszanie przez nakładane ograniczenia warunków wolnej konkurencji. Przykładem może być to, że przepisy dotyczące Morza Bałtyckiego są bardziej rygorystyczne niż dotyczące Morza Śródziemnego przez co m.in. polskim portom trudniej konkurować z portami południowej Europy o rynek środkowoeuropejski.

O wielu innych aspektach green logistics usłyszycie w audycji Indeks Gospodarczy, emitowanej w Radiu MORS w środę 24 marca o godz. 11.00 i w piątek 26 marca o godz. 13.00.

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

wtorek, 23 marca 2021 roku, 14:34