fbpx Akcja WWF Godzina dla Bałtyku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Akcja WWF Godzina dla Bałtyku

Godzina dla Bałtyku27 marca to ten dzień, kiedy wieczorem zrobi się na świecie szczególnie ciemno. Jutro o 20:30 zgasną światła: na ulicach wsi, małych i dużych miast, ale także w oknach wieżowców i domów – tych, którzy dołączą do #godzinydlaZiemi.

#godzinadlaBałtyku – 27 marca o 20:30 odłącz się od sieci i przyłącz do akcji

Dla mieszkańców Pomorza ta akcja powinna być szczególnie ważna. W tym roku WWF zdecydowało się ukierunkować swoje czternaste, coroczne przedsięwzięcie w stronę północy – konkretnie Morza Bałtyckiego. Dlaczego akurat to miejsce?

Czy wiesz, że w naszym morzu grasuje cichy drapieżnik? Chodzi o sieci widmo, czyli sieci rybackie, które tak po prostu nie znikają i się nie gubią. Niestety, nadal łowią. Ofiarami tych sztucznych tworzyw stają się zwierzęta morskie takie jak: foki, morświny, ale także ptaki. WWF informuje, że sieci widmo stanowią 10% wszystkich odpadów morskich. 10 tysięcy z nich trafia rocznie do Bałtyku. (Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj film WWF-u na ten temat: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=NsbWFqTtyzg&feature=emb_title)

A co z królem Bałtyku? Na przykładzie dorsza bałtyckiego, niegdyś króla naszego morza WWF przedstawia, jak mogą osłabić się gatunki, występujące w Bałtyku. Przez nadmierne i szkodliwe dla ekosystemu połowy tej ryby, nowe pokolenia przystępują do rozmnażania znacznie wcześniej, powodując osłabienie gatunku. Nie tylko niezrównoważone rybołówstwo jest przyczyną zmniejszenia się populacji dorsza. Powodują to także martwe strefy, powstałe wskutek procesu eutrofizacji wody, czyli jej kwitnienia. Przez przeżyźnienie naturalnego środowiska – nasze morze umiera. Dzieje się tak, gdy w wodzie pojawia się zbyt dużo substancji biogennych (związków azotu i fosforu), które pochodzą z rolnictwa, ścieków i przemysłu, a także z powietrza.

Dzięki tej akcji WWF pragnie skierować oczy na szerzące się zagrożenia dla naturalnego środowiska Morza Bałtyckiego oraz jego mieszkańców. Mieszkając nad morzem mamy tę możliwość, że możemy je odwiedzać o każdej porze roku. Doceńmy to i pomóżmy Bałtykowi przetrwać. Dla każdego ziarenka piasku, w każdym zamku. Działajmy w imię tego, co kochamy.

Co my możemy zrobić?

1. Wyłączyć światło, nie zapominając o niepotrzebnych urządzeniach, podłączonych do prądu (pamiętajcie o różnego rodzaju ładowarkach, zasilaczach czy lampach – w tym czasie postaw na naturalne źródło światła i postaraj odłączyć się od elektryczności).

2. Podzielić się swoim zdjęciem na portalach społecznościowych z hasztagiem: #godzinadlabałtyku, oznaczając @wwfpolska. Spróbuj także zachęcić do akcji swoich znajomych.

3. Podpisać petycję w sprawie zapewnienia większej ochrony dla Bałtyku oraz udostępnić dalej jej treść (cała treść dostępna w linku na końcu artykułu).

4. Adoptować fokę lub morświna, czyli wesprzeć odbudowę gatunków mieszkańców Morza Bałtyckiego wybraną kwotą (to także fantastyczny pomysł na prezent urodzinowy).

5. Poszerzać swoją wiedzę na temat zrównoważonego rybołówstwa, zwracać uwagę na pochodzenie ryb, które będą znajdować się na naszych talerzach, ale także nieustannie dbać o czystość plaż i naszego pięknego, polskiego morza oraz jego mieszkańców.

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. https://www.youtube.com/watch?v=nZoZTzOdGpQ&feature=emb_title

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Zajrzyj na: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2021

Źródło: WWF Polska

Ada Lasinkiewicz