fbpx Zrównoważona turystyka południowego Bałtyku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Zrównoważona turystyka południowego Bałtyku

Baner projektuDobiega końca projekt Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area (Bałtyckie Trasy Przyrodnicze i Kulturowe. Rozwój Infrastruktury dla Turystyki Zrównoważonej w Regionie Południowego Bałtyku). Jego kierownikiem jest prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Przemysław Kulawczuk. Kierownik katedry makroekonomii, na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W audycji UG Przedstawia opowie on o założeniach projektu, pracy włożonej w przygotowanie nowych tras i ich promowaniu.

Głównym celem projektu było zaprojektowanie oraz wdrożenie Bałtyckich Tras Przyrodniczych i Kulturowych (transgranicznych tras turystycznych), a także Podróży Marzeń Południowego Bałtyku. W tworzenie produktów turystycznych zaangażowane zostały społeczności turystyczne. Podejmowane przedsięwzięcia były szeroko relacjonowane w mediach oraz Internecie w formie materiałów video, reportaży oraz zdjęć co można obejrzeć m.in. na profilu BalticDreams na Facebooku. W ramach projektu zorganizowany został także konkurs fotograficzny na najpiękniejsze zdjęcia z Regionu Południowego Bałtyku, który rozstrzygnięty zostanie pod koniec kwietnia podczas konferencji podsumowującej projekt.

Jak powiedział Radiu MORS prof. Przemysław Kulawczuk zakończenie projektu nie oznacza końca działań związanych z promowaniem regionu południowego Bałtyku jako interesującego i atrakcyjnego miejsca na spędzenie wypoczynku w sposób zrównoważony – to znaczy nie w tłumie innych turystów.

Projekt realizowany był w partnerstwie międzynarodowym, w grupie 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy i współfinansowany w ramach programu Interreg V-A Polska - Dania - Niemcy - Litwa - Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

- Powstałe w efekcie projektu trasy ukazują wspólną historię i niezwykłe piękno regionu – powiedział Radiu MORS prof. Kulawczuk. – Na przykład znaleźliśmy wiele śladów pomorskich Gryfitów w Niemczech, Danii i Szwecji, co jest pamiątką po księciu słupskim i stargardzkim Eryku I, który został królem Danii, Szwecji i Norwegii. Inne atrakcje godne polecenia to m.in przepiękne białe klify w Danii, szlak św. Jakuba wiodący z krajów bałtyckich, przez Pomorze do Santiago de Compostela w Hiszpani i wspaniałe lokalizacje do uprawiania windsurfingu oraz kajakarstwa w całym rejonie.

Żeby poznać więcej szczegółów zarówno samego projektu jak i dotyczących nowych tras turystycznych, warto zajrzeć na profil BalticDreams i posłuchać audycji UG Przedstawia, która będzie emitowana we wtorek 6 kwietnia o godz. 10 i w środę 7 kwietnia o godz. 12.

piątek, 2 kwietnia 2021 roku, 12:16