fbpx Aleksandra Cichy i Maja Główczewska w konkursie E(x)plory Młodzi Naukowcy! | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Aleksandra Cichy i Maja Główczewska w konkursie E(x)plory Młodzi Naukowcy!

Aleksandra Cichy i Maja GłówczewskaUczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni realizują projekt na konkurs E(x)plory, do którego wstępne badania przeprowadziły w laboratorium Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Założeniem projektu jest znalezienie zastosowania lipaz w zwalczaniu bakterii gram-ujemnych w rolnictwie. Do eksperymentu użyte zostaną bakterie Rhizobium leguminosarum, fasola i Kreon 10 000 jako źródło lipaz. Eksperyment składać się będzie z czterech etapów, w których kolejno zostaną wyhodowane bakterie Rhizobium leguminosarium, wpływ lipaz na fasolę poprzez wprowadzenie ich do gleby, zbadanie działania lipaz na bakterie Rhizobium in vitro oraz zbadanie działania lipaz w glebie na bakterie Rhizobium i fasolę. Bakterie Rhizobium powodują powstawanie brodawek na korzeniach roślin, dzięki czemu możliwe będzie ocenienie wpływu lipaz poprzez obserwację narośli na korzeniach. Wnioski wyciągnięte z badania pozwolą na dalsze prace i znalezienie nowych sposobów wykorzystania enzymów w rolnictwie.

Zagłosuj na projekt licealistek z Gdyni

Plebiscyt trwa do 20.06.2021

środa, 16 czerwca 2021 roku, 13:27