fbpx UG solidarne z Ukrainą! Sprawdź, jak możesz pomóc! | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

UG solidarne z Ukrainą! Sprawdź, jak możesz pomóc!

Flaga Ukrainy i dłoń w geście wiktoriiUniwersytet Gdański wraz z Radiem MORS od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. W swojej uchwale Senat UG jednoznacznie potępił agresję militarną Rosji na niepodległą Ukrainę oraz wyraził solidarność z obywatelami Ukrainy w trudnym momencie walki o zachowanie suwerenności i integralności swojego państwa. Natychmiast na naszej uczelni ruszyło kilkanaście inicjatyw. Sprawdź, jak możesz pomóc i jak możesz skorzystać z pomocy!

1.  Uruchomiony został email ukraina@ug.edu.pl, na który można kierować zgłoszenia chęci pomocy, inicjatyw akademickich oraz zgłoszenia o potrzebie wsparcia studentów i naukowców z Ukrainy

2. Na Wydziale Nauk Społecznych trwa zbiórka w ramach akcji #studenciDlaUkrainy #СтудентиДляУкраїни. Wolontariusze przyjmują i segregują otrzymane rzeczy. Aktualizują też na bieżąco listę potrzebnych rzeczy. Więcej informacji i lista - kliknij tu

3. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała zbiórkę pieniędzy na poczet studenckiego funduszu stypendialnego dla studentów-uciekinierów z Ukrainyhttps://www.siepomaga.pl/ug-dla-ukrainy
    Więcej informacji o zbiórce: kliknij tu

4. Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG udziela pomocy w wydłużonych godzinach, w języku polskim, angielskim oraz rosyjskim. Więcej informacji: https://centrumwsparcia.ug.edu.pl/

5. Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego zaprasza 02.03.2022 na otwarte spotkanie online pt. „Wspierajmy się! Tu i teraz”. Więcej informacji i link do spotkania: kliknij tu

6. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego w porozumieniu z Akademickim Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców uruchomił intensywny kurs/warsztat nauki języka polskiego jako obcego. Więcej informacji: kliknij tu

7. Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej wraz ze studentami polonistyki przygotowują darmowe, intensywne kursy z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.

8. Wszyscy studenci Ukraińcy potrzebujący pomocy - otrzymają doraźną zapomogę. Wysłane zostały emaile do studentów ze szczegółową informacją.

9. Studencka Poradnia Prawna przygotowuje się do udzielania wsparcia w zakresie informowania studentów na temat uzyskiwania bezpiecznego statusu w Polsce.

10. Uczelnia jest w kontakcie z NAWA w sprawie przyjmowania studentów uchodźców w ramach stypendiów dla cudzoziemców.

11. Obniżyliśmy opłaty dla studentów ukraińskich za obecnie prowadzone kursy przygotowawcze do egzaminów certyfikowanych z języka polskiego.

12.  Zinwentaryzowaliśmy dostępne miejsca w hotelach asystenckich, domach studenckich oraz innej infrastrukturze uczelni.

13. Rektor prof. Piotr Stepnowski zwrócił się również z prośbą do Dziekanów, żeby w związku z przygotowaniami limitów studiów na nowy rok akademicki przeanalizowali możliwości i wskazali liczbę dodatkowych studentów ukraińskich, których można zwolnić z opłat za studia niestacjonarne oraz za płatne studia stacjonarne, uwzględniając konieczność zbilansowania tych studiów. Dotyczy to również aktualnie realizowanych kierunków studiów w związku ze spodziewanymi licznymi wnioskami o zgodę na przeniesienie i kontynuację studiów w naszej uczelni.

14. Władze dziekańskie zostały poproszone o sprawdzenie możliwości przyjęcia do pracy naukowców (naukowej lub naukowo-dydaktycznej) z uczelni ukraińskich (jaka liczba, jakie specjalności). Uczelnia przewiduje uruchomienie odrębnego, rektorskiego funduszu subsydiów profesorskich zanim pojawią się rządowe programy wsparcia w tym zakresie. Profesorom – uchodźcom zaproponujemy zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Pałacu w Leźnie.

15. Dziekani Wydziałów UG mają wyznaczyć wydziałowych koordynatorów, optymalnie posługujących się j. ukraińskim,  działań związanych z kryzysem.

16. Rektor zaapelował do władz wydziałów, aby, w ślad za apelem Ministerstwa Edukacji i Nauki zwrócić szczególną uwagę na nieudostępnianie danych osobowych obywateli Ukrainy związanych z naszą uczelnią.  - Zwłaszcza w okresie narastającego konfliktu, mogą nastąpić próby pozyskania danych osobowych obywateli ukraińskich, zamierzających bądź kontynuujących kształcenie lub pracę naukową w polskich uczelniach. - dodał Rektor. - Takie nieuprawnione prośby mogą być kierowane przez osoby lub instytucje związane ze strukturami państwowymi Federacji Rosyjskiej lub państw trzecich, przedstawicieli mediów lub instytucji pozarządowych.

17. 24.02.2022 - Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie poparł uchwałę - Deklarację solidarności z Ukrainą. Czytaj więcej
Lista jest aktualizowana na stronie UG: kliknij tu

opracowanie punktów: Magdalena Nieczuja - Goniszewska/Zespół Prasowy UG

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz