fbpx Kongres Dydaktyki Polonistycznej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Kongres Dydaktyki Polonistycznej

V KDP logoZapraszamy do udziału w V Kongresie Dydaktyki Polonistycznej, będącym kontynuacją czterech poprzednich, zorganizowanych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2019), na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2017), Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (2015) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (2013). Tym razem zapraszamy na północ, do Gdańska. Organizatorem V Kongresu Dydaktyki Polonistycznej, który odbędzie się w dniach od 19 do 22 października 2022 roku, jest Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

W tej edycji przewodnim hasłem Kongresu uczyniliśmy temat:

KULTURA SOLIDARNOŚCI w przestrzeni edukacyjnej
Uważamy, że to właśnie bogata historia Trójmiasta zobowiązuje nas do podjęcia zagadnienia kultury solidarności.

W ten sposób chcielibyśmy się odwołać do gdańskiej tradycji wolnościowej, ale zarazem zaproponować namysł nad szerszą perspektywą idei solidarności. Takiej, która dawałaby nadzieję na niwelowanie pogłębiających się aktualnie podziałów, w tym wartościujących hierarchizacji, z wpisaną w nie zgodą na poczucie wyższości, wykluczenia, a nawet – jawną lub ukrytą – pogardę.

Swój udział w Kongresie zapowiedzieli przedstawiciele większości polskich uczelni, artyści, literaci, a zwłaszcza studenci i nauczyciele. Dla naszych uczestników zaplanowaliśmy panele, sesje referatowe, warsztaty oraz wydarzenia towarzyszące.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego
prof. dr hab. Grażyna Tomaszewska