fbpx Mini Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Mini Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej

Plakat wydarzenia19 grudnia o godz. 16:00 w sali audiowizualnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1b Agencja Rozwoju Gdyni wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej organizuje kolejną edycję wydarzenia "Mini Przegląd Filmów i Fotografii Morskiej" realizowanego w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.

W tym roku motywem przewodnim przeglądu jest klasyka wojennomorskiej kinematografii. Podczas najbliższego przeglądu zobaczymy dwa wybitne filmy poprzedzone wprowadzeniem Aleksandra Goska, wicedyrektora Muzeum Marynarki Wojennej, filmoznawcy, a także badacza historii morskiej (Polski, Gdyni, MW, żeglarstwa morskiego).

Oba filmy pokazują różne oblicza wojny na Dalekim Wschodzie. "Piekło na Pacyfiku" to ascetyczny obraz psychologicznej rozgrywki między dwoma żołnierzami wrogich armii. Kreacje aktorskie stworzyli mistrzowie kina – Lee Marvin oraz Toschiro Mifune – piloci ratujący się z rozbitych samolotów na bezludnej pacyficznej wyspie. Aby przeżyć po początkowej wrogości  decydują się na wymuszoną sytuacją współpracę. Co ciekawe obaj aktorzy byli w przeszłości uczestnikami  tamtej wojny.

„Tora! Tora! Tora!” to z kolei zrealizowany z rozmachem obraz pierwszej odsłony wielkiego konfliktu na Pacyfiku – ataku japońskiego lotnictwa na amerykańską bazę w Pearl Harbor. Batalistyka najwyższej próby, postacie zapisanych w historii dowódców, rozgrywka sztabów, dramaty żołnierzy. Współscenarzystą filmu był mistrz światowego kina Akira Kurosawa.

„Tora! Tora! Tora!” w 81 rocznicę dramatycznych godzin grudniowego japońskiego ataku na amerykańską bazę na Hawajach.

Pomiędzy pokazami filmowymi zobaczymy i wysłuchamy barwnej historii Hipolita Śmierzchalskiego fotografa z Batorego i Stefana Batorego, dwóch naszych ostatnich transatlantyków. W opowieści syna, także fotografika, Maurycego Śmierzchalskiego ożyją unikatowe fotografie ojca, ukazujące statki, pasażerów i załogi tworzące tamten miniony świat pasażerskiej żeglugi.

Wydarzenie bezpłatne - wymagana rejestracja mailowa legendamorska@gmail.com  lub https://app.evenea.pl/event/FilmyMorskie/

Program pokazów:

16:00-18:25 Projekcja filmu: "Tora!  Tora! Tora!" dramat wojenny 1970|Japonia/USA|2h 21')

18:25-18:35 Przerwa

18:35-19:00 Pokaz fotografii z prelekcją pt. "Życie i praca na TSS Stefan Batory w obiektywie Hipolita Śmierzchalskiego" - prelegent Maurycy Śmierzchalski (FRAMES Studium Fotografii)

19:05-21:45 "Piekło na Pacyfiku" dramat wojenny (1968 | USA | 1h 41'|

piątek, 16 grudnia 2022 roku, 15:08