Ruszają zapisy na Science Game Jam
Czy edukacyjna planszówka może powstać w 10 godzin? Dla uczestników Science Game Jam to nic trudnego. Podczas darmowych warsztatów w czterech polskich miastach zespoły zaprojektują grę planszową opartą o wylosowane naukowe zagadnienie.
Między uniwersytetem a społeczeństwem
Nauka oczami ludzi niepowiązanych z akademią może wydawać się odległa i nieco niepokojąca. Trudny, specjalistyczny język, zawiłe zagadnienia i naukowcy nienawykli do wyjaśniania swojej pracy ludziom nieobeznanym z tematem sprawiają, że by dzisiaj nauka trafiła „pod strzechy” potrzebni są tłumacze.
Popularyzatorzy nauki od lat zajmują się prezentowaniem naukowych odkryć, ciekawostek i wyjaśnianiem wątpliwości dla szeroko pojętych mas. Od warsztatów w szkołach przez popularne blogi aż po całe interaktywne muzea poświęcone zagadnieniom naukowym – możliwości jest bez liku. Nic w końcu nie edukuje i nie zaciekawia tak skutecznie, jak doświadczanie na własnej skórze.
Naukowcy i gracze
Fundacja Marsz dla Nauki, która jest jednym z organizatorów wydarzenia, od początku istnienia miała na celu tworzenie mostów pomiędzy światem akademickim a szeroko pojętym społeczeństwem. Nietuzinkowe i angażujące metody nadają się do tego idealnie. Gry planszowe to był naturalny wybór.
Jednak naukowa wiedza to nie wszystko, trzeba było znaleźć specjalistów także od kostek i pionków. O grach planszowych, rozmaitych mechanikach i możliwych rozwiązaniach można by długo debatować.
Tutaj na scenę wkroczył drugi organizator Science Game Jamu - GRART. To społeczna akcja zajmująca się promocją wartościowych elementów gier, które, choć przydatne w wielu aspektach życia, są także często pomijane.
Współpraca dwóch środowisk
Połączenie doświadczeń dwóch organizacji zaowocowało niezwykłym warsztatowym wydarzeniem, którego uczestnicy mogą zaprojektować swoją własną, naukową grę planszową pod czujnym okiem ekspertów z obu dziedzin.
Impreza narodziła się ze współpracy dwóch środowisk, a głównym celem jest dalsze jej pogłębianie. Chcemy pokazać jak mylne jest postrzeganie środowiska akademickiego jako hermetycznego i niechętnego do komunikowania się zresztą społeczeństwa, a gier planszowych jako prostej rozrywki dla dzieci.
Projekt jest realizowany od 2018 roku. Początkowo jako skromny warsztat połączony z konkursem zorganizowany w Warszawie, szybko zdobył popularność. Fundacja Marsz dla Nauki zdobyła finansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwijanie działalności, dzięki czemu w tym roku wydarzenia odbędą się aż w czterech miastach
Gdy pionki spotykają neutrina
Zabawa rozpoczyna się do wylosowania tematu – naukowe zagadnienia, budowa komórek, funkcje ciała ludzkiego lub ciała niebieskie, możliwości jest wiele. Na szczęście nie będzie trzeba być specjalistą w wylosowanej dziedzinie – nad uczestnikami będą czuwać konsultanci, którzy są ekspertami w zaproponowanych tematach.
Następnie zespoły przystąpią do pracy – w ciągu 10 godzin uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć prototyp gry planszowej opartej o swoje zagadnienie. Organizatorzy dostarczą materiały w rodzaju plansz, pionków, kostek lub kafelków, z których powstanie finalny projekt. Choć to najbardziej zajmująca część zabawy, warto pamiętać, że stworzoną grę trzeba przetestować i usprawnić wymyślone mechaniki. Ostatecznie, gdy zabrzmi dzwonek kończący ten etap projektu, grupy będą musiały przedstawić jury grywalny prototyp - gra powinna być gotowa do uproszczonej rozgrywki.
Zwycięski projekt
Komisja złożona z przedstawicieli środowiska graczy oraz naukowców oceni każdy projekt zarówno pod względem potencjału popularyzatorskiego, jak i zwykłej przyjemności płynącej z rozgrywki. Werdykt zostanie ogłoszony jeszcze tego samego wieczoru.
Zwycięzcy, oprócz podziwu i chwały, otrzymają możliwość dopracowania swoich projektów pod okiem specjalistów w dziedzinie projektowania gier planszowych oraz wydania kilku egzemplarzy prototypów swojej gry do dowolnego wykorzystania.
Czy udostępnią ją za darmo w sieci? A może wykorzystają w swojej pracy dydaktycznej? Mogą także oczarować jedno z wydawnictw i podbić półki sklepów na całym świecie - to już zależy od nich.
Gotowi, start!
Podczas warsztatów Science Game Jam miłośnicy nauki, maniacy gier planszowych oraz wszyscy ci, których zaciekawiła formuła „planszówkowego jam session” będą mogli połączyć siły, by stworzyć nową formę edukacyjnej rozrywki.
Wystarczy zebrać 3-osobową drużynę i zgłosić się do wydarzenia w jednym z czterech miast. Science Game Jam w tym roku odbędzie się w Warszawie, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu, a zgłoszenia przyjmowane są przez formularz.
Wydarzenia odbędą się w czterech terminach:
Warszawa – 4 marca 2023
Gdynia – 18 marca 2023
Wrocław – 01 kwietnia 2023
Kraków – 15 kwietnia 2023
Zapraszamy na Science Game Jam
Pełny harmonogram oraz link do zapisów na wydarzenie można znaleźć na profilu wydarzenia w portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/742158657156499/742158660489832/ oraz stronie internetowej: https://sgj.marszdlanauki.pl