fbpx Samorządowy Kongres Finansowy | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Samorządowy Kongres Finansowy

Panel Samorządowego Kongresu Finansowego3-4 kwietnia w Sopocie spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się aż trzydzieści sesji, warsztaty oraz prezentacje w ramach Sceny Dobrych Praktyk. Nie zabraknie także głosu młodego pokolenia reprezentowanego przez przedstawicieli Młodzieżowych Rad Miasta.

Finansowanie inwestycji samorządowych to jeden z głównych tematów sesji zaplanowanych w ramach kongresu. W obliczu inflacji oraz niepewności związanej z dochodami własnymi, strategie rozwoju miast i gmin stoją pod znakiem zapytania. Odpowiedzi na te wyzwania oraz pytanie jak odzyskać potencjał inwestycyjny szukać będą uczestnicy sesji plenarnej „Finansowanie inwestycji samorządowych”, której gospodarzem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W rozmowie wezmą udział Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

– Sytuacja finansowa samorządów jest coraz bardziej niepewna, zwłaszcza przy obecnej wysokiej inflacji. Zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby związane np. z funkcjonowaniem szkół, przedszkoli, remontami dróg lokalnych, czy oświetleniem miast. W związku z tym coraz trudniej wygospodarować środki na inwestycje i dalszy rozwój regionu. W tej sytuacji niezbędne staje się wprowadzenie zasad, które umożliwią stabilizację dochodów własnych samorządów, na przykład poprzez ich udział w podatku dochodowym VAT – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

W ramach inaugurujących sesji plenarnych odbędzie się również debata „Podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej regionów. Jak budować miasto, które zarabia?”, której gospodarzem jest marka PLAY. Uczestnicy przyjrzą się efektywności inwestycji samorządowych w obliczu multikryzysu i wyzwań cyfrowych. Poszukają odpowiedzi na pytania jakie szanse i wyzwania stoją przed samorządem oraz jak nowe technologie mogą przysłużyć się optymalizacji budżetów miast.

Zielona transformacja polskich miast

Nie zabraknie także debat poświęconych kwestiom zmian klimatu, dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej. Pora zacząć rozmawiać o zrównoważonym rozwoju nie na poziomie idei, ale planów, które wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Ważnym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego są przedsiębiorcy, którzy mają w tym zakresie duże doświadczenie i gotowe usługi. Oto kilka sesji poświęconych zacieśnianiu współpracy między samorządem, a otoczeniem instytucjonalnym oraz ekonomicznym:

·        Biznes i samorząd wspólnie na rzecz poprawy jakości powietrza (Gospodarz: InPost)

·        Finansowe aspekty organizacji Stref Czystego Transportu (Gospodarz: Clean Cities/PSPA)

·        Zielona i cyfrowa transformacja z perspektywy małych i dużych samorządów (Gospodarz: Europejski Bank Inwestycyjny)

·        Finasowanie zrównoważonego rozwoju lokalnego (Gospodarz: Ambasada Brytyjska)

·        Rozwój społeczności energetycznych i klastrów energii (Gospodarz: SGB-BANK)

·        Tania, czysta i stabilna energia. Nowe, zielone paliwo przyszłości. Czy to możliwe? (Gospodarz: ZE PAK)

Dobre praktyki i spojrzenie w przyszłość

Ważnym puntem programu wydarzeń realizowanych w ramach Local Trends jest Scena Dobrych Praktyk. To tu prezentowane będą przykłady udanych projektów i modele gotowe do wykorzystania w innych samorządach. Nowością będzie z kolei cykl sesji, których gospodarzem jest Forum Młodych – Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu. Do udziału zaproszeni zostali radni z różnych miast Polski. Poruszone zostaną między innymi kwestie transportu regionalnego, planowania budżetu i samodzielności finansowej  czy samej współpracy samorządowców z młodymi radnymi.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie www.localtrends.pl

wtorek, 28 marca 2023 roku, 13:46