fbpx Spędź wakacje w sądzie i zalicz praktyki studenckie | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Spędź wakacje w sądzie i zalicz praktyki studenckie

Rozprawa onlineTo nie żarty. To pomysł Fundacji Court Watch Polska na letnią aktywność dla studentów. Organizacja zaprasza na bezpłatne szkolenia dla obserwatorów rozpraw sądowych i uczy w zakresie prawa do sądu. Baza wolontariuszy fundacji to już 3,5 tysiąca osób. Czy warto do nich dołączyć?

W przerwie od festiwali, wizyta w sądzie

Roksana Sitniewska, koordynatorka wolontariuszy Fundacji Court Watch Polska, przekonuje, że wakacje są idealne na realizację praktyk studenckich. – Nie przejmujemy się wtedy kolokwiami, wolnego czasu jest jakby więcej. To dobry pomysł, by między jednym festiwalem a drugim, zaliczyć praktyki i swobodniej rozpocząć nowy semestr – dodaje Roksana.

Dzięki współpracy Fundacji z wieloma uniwersytetami, w tym Uniwersytetem Gdańskim, studenci kierunków humanistycznych zrealizują praktyki w elastycznej formule. Co to znaczy?

Przede wszystkim to, że fundacja przyjaźnie podchodzi do możliwości swoich wolontariuszy-praktykantów. Student może:
zaangażować się w niepełnym wymiarze godzin (nie ma sztywnego grafiku),
realizować praktyki zdalnie (monitorując rozprawy online, jeśli takie się odbywają),
realizować praktyki w dowolnym mieście, niekoniecznie w dużym ośrodku akademickim,
otrzymać oficjalne zaświadczenie (do wykorzystania w CV, we wniosku o stypendium i aplikacji na wymarzony staż),
zawsze liczyć na merytoryczne wsparcie i niezbędną edukację w zakresie prawa do sądu.

Obserwator rozpraw sądowych – kim jest?

To osoba, która nie reprezentuje żadnej ze stron. Obserwator przychodzi na rozprawę, korzystając z art. 45 Konstytucji RP, czyli prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy. Zajmuje miejsce w ławach dla publiczności i przygląda się przebiegowi rozprawy.

– Zadaniem naszych wolontariuszy jest przyjęcie perspektywy zwykłego obywatela. Nie trzeba do tego obszernej wiedzy na temat sądowych procedur. Oczywiście doceniamy doświadczonych prawników i absolwentów prawa w gronie wolontariuszy. Stanowi to jednak wartość dodaną, a nie surowy wymóg. W końcu sądy są dla wszystkich, bez względu na wykształcenie – tłumaczy Roksana.

W Polsce każdego roku kilkuset obserwatorów uczestniczy w rozprawach sądowych. Na podstawie ich kwestionariuszy rozpraw, Fundacja Court Watch Polska przygotowuje obszerne publikacje naukowe. To raporty z Obywatelskiego Monitoringu Sądów, których wyniki prezentowane są na corocznej konferencji dla sędziów, decydentów, akademii oraz sektora pozarządowego. Dzięki temu udało się trzykrotnie zmniejszyć skalę niektórych niepokojących zjawisk w sądach.

Wartości, które zmieniają polskie sądownictwo

– Największym plusem obserwacji rozpraw była pomoc niesiona zwykłym uczestnikom postępowań, którzy zawsze byli bardzo wdzięczni za obecność na rozprawie i bycie dodatkową parą oczu. Ich zaskoczenie, że w rozprawie mogą uczestniczyć osoby postronne, w moim odczuciu świadczy niestety o nieznajomości prawa do jawnego procesu – Daniel Wydmuch, wolontariusz Fundacji Court Watch Polska.

Współtworząc kulturę nadzoru społecznego nad sądami, wolontariusz-praktykant  przyczynia się między innymi do:
poprawy jakości pracy sędziów,,
zapewnienia większej sprawiedliwości,
edukacji społeczeństwa na temat praw obywatelskich,
wyznaczania standardów monitorowania rozpraw.

– Realizując praktyki studenckie w fundacji, nie odhaczamy tylko kolejnych godzin w dzienniczku. Tu realnie przyczyniamy się do budowania społeczeństwa, w którym sprawiedliwość jest dostępna dla wszystkich – podkreśla Roksana.

Najbliższe szkolenie online dla obserwatorów rozpraw sądowych już 19 lipca. Więcej szczegółów na: https://amicus.courtwatch.pl/szkolenia/webinar-2023-07-19/

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz