fbpx Przed nami XIII Konferencja Fundacji Court Watch Polska. Porozmawiajmy o wyzwaniach polskich sądów z perspektywy obywateli | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Konferencja FCWP 1Fundacja Court Watch Polska ogłosiła datę corocznej Konferencji. Podczas trzynastej edycji wydarzenia premierę będą miały wyniki najnowszych badań Fundacji. Organizatorzy odpowiedzą na pytania, jak praca sądów jest widziana oczami zwykłych obywateli, jaka jest przyszłość posiedzeń on-line oraz przedstawią nowe, nieznane wcześniej dane nt. stosowania tymczasowych aresztowań.

– Stosowanie tymczasowych aresztowań stanowi w Polsce nawracający problem. Jest to najsurowszy środek zapobiegawczy w postępowaniu karnym. Choć orzekany wobec osób, którym nie udowodniono winy, to wiążący się z pozbawieniem wolności i izolacją w reżimie dużo dotkliwszym niż ten, który stosowany jest jako kara pozbawienia wolności. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy prawie dwukrotny wzrost liczby osób tymczasowo aresztowanych. Dlatego wciąż powracamy do tego tematu w naszych badaniach – podkreśla Bartosz Pilitowski, Prezes FCWP.

W grudniu 2019 zespół Fundacji Court Watch Polska opublikował raport z największych ogólnopolskich badań aktowych stosowania tymczasowych aresztowań. Przedstawione wtedy wnioski i rekomendacje zostały opracowane na podstawie empirycznego badania przeprowadzonego na bezprecedensową skalę. Badacze Fundacji przeanalizowali akta – pochodzące z kilkudziesięciu sądów w całej Polsce – ponad 300 losowo wybranych spraw karnych z lat 2016-2018, w których stosowano tymczasowe aresztowanie. Teraz poszli o krok dalej i zbadali praktykę wnioskowania i orzekania kilkuset prokuratorów i sędziów z reprezentatywnej ogólnopolskiej próby kilkudziesięciu sądów oraz prokuratur. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane nieznane wcześniej analizy rzucające nowe światło na przyczyny rosnącej w ostatnich latach liczby osób tymczasowo aresztowanych w Polsce.

Konferencja FCWP 2Kluczowe elementy konferencji obejmą również prezentację stanu przestrzegania zasady jawności w sądach oraz wyników obserwacji rozpraw w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów.

– To ważne źródło informacji, które pozwala społeczeństwu na śledzenie procesów sądowych i monitorowanie działalności sądów. Okazuje się szczególnie przydatne do oceny nowych rozwiązań wprowadzanych w sądach, jak na przykład rozpraw zdalnych, w których od czasu pandemii uczestnicy mogą brać udział z domu przez Internet. W ciągu ostatniego roku wolontariusze Fundacji obserwowali kilkaset takich posiedzeń i możemy już wyciągnąć na tej podstawie pewne wnioski – podkreśla Daria Hofman, Dyrektor Zarządzająca FCWP.

Podczas paneli dyskusyjnych eksperci podzielą się wiedzą na temat wykorzystania posiedzeń zdalnych w praktyce prawniczej i dla dobra wymiaru sprawiedliwości. Warto podkreślić, że Fundacja Court Watch Polska to organizacja zaangażowana w promowanie transparentności i sprawiedliwości proceduralnej w polskim systemie prawym.

– Nasza konferencja stanowi doskonałą okazję dla decydentów, sędziów i innych prawników, aktywistów oraz osób zainteresowanych wymiarem sprawiedliwości, by poszerzyć swoją wiedzę, wymienić poglądy i zdobyć nowe perspektywy na istotne kwestie prawne – mówi Piotr Sołowij, prawnik Fundacji i prowadzący panel nt. posiedzeń zdalnych po nowelizacji k.p.c.

XIII Konferencja Fundacji Court Watch Polska odbędzie się 29 września 2023 roku, godz. 10.00 – 15.00 w Warszawie i online na platformie YouTube. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Rejestracja jest już otwarta, a szczegółowy program i informacje dostępne są na stronie internetowej Fundacji:

Konferencja FCWP 3Program konferencji

10.00 – 10.15: Otwarcie konferencji i powitanie gości
10:15 – 10:45: Prezentacja stanu przestrzegania zasady jawności oraz wyników obserwacji rozpraw stacjonarnych i zdalnych w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów
10:45 – 11:00: Wręczenie wyróżnień dla najaktywniejszych wolontariuszy i podziękowania partnerom Fundacji
11.00 – 12.30: Panel 1. Posiedzenia zdalne po nowelizacji k.p.c. Jak wykorzystać je najlepiej w praktyce prawniczej i dla dobra wymiaru sprawiedliwości?
12.30 – 13.00: Przerwa kawowa
13.00 – 13.30: „Statystyki, paragrafy i pluskwy – trzy perspektywy stosowania tymczasowych aresztowań w Polsce” – prezentacja raportu z najnowszych badań Fundacji Court Watch Polska
13.30 – 15.00: Panel 2. Do jakiego modelu stosowania tymczasowego aresztowania i jakimi środkami powinniśmy dążyć w Polsce? Dyskusja na kanwie wyników badań
15.00 Zakończenie konferencji

Informacja dla członków samorządu adwokackiego: Komisja Doskonalenia Zawodowego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej potwierdziła, że za udział w XIII Konferencji FCWP uczestnik może otrzymać 5 punktów szkoleniowych. Ponadto, organizatorzy zachęcają uczestników, by uwzględnić swój udział w planach doskonalenia zawodowego. Fundacja zapewnia zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu.

Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz