fbpx „Media a wojna w Ukrainie” - wystąpienie Vasilisy Stepanenko | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

„Media a wojna w Ukrainie” - wystąpienie Vasilisy Stepanenko

Vasilisa StepanenkoVasilisa Stepanenko, pochodząca z Charkowa ukraińska dziennikarka i producentka filmów wideo, laureatka Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, przyznanej w 2023 roku, wystąpi w roli keynote speakera w czasie Międzynarodowej Konferencji Media-Biznes-Kultura. Pomorze 2023, organizowanej przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Spotkanie z Vasilisą Stepanenko odbędzie się 12 października br. w godzinach 10.00 - 11:30 w auli S208 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Jana Bażyńskiego 4, kampus UG w Gdańsku Oliwie).

Temat wystąpienia laureatki Nagrody Pulitzera to „Media a wojna w Ukrainie”.

Vasilisa StepanenkoBiogram:

Vasilisa Stepanenko, pochodząca z Charkowa ukraińska dziennikarka i producentka filmów wideo, laureatka Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, przyznanej w 2023 roku.

Pracę rozpoczęła jako reporterka w telewizji Orion w Charkowie w 2019 roku. W styczniu 2022 roku zaczęła pracować jako freelancerka dla Associated Press (AP). W lutym i marcu tego samego roku, w ramach międzynarodowego teamu AP, wspólnie z Mścisławem Czernowem i Evgeniyem Maloletką, ukraińskimi dziennikarzami i fotoreporterami, relacjonowała rosyjską inwazję na Mariupol. Uwięzieni w oblężonym mieście pokazywali ataki Rosjan na cywilną ludność i budynki. W tym samym czasie rosyjskie MSZ i Ministerstwo Obrony zapewniały, że Rosja atakuje wyłącznie cele wojskowe. Czernow, Maloletka i Stepanenko byli jednymi z nielicznych, a według AP, jednymi ukraińskimi dziennikarzami, którzy jako członkowie międzynarodowego zespołu AP relacjonowali w tym czasie sytuację w Mariupolu. Ich zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media do pokazywania wojny na Ukrainie. Stepanenko była jedną z producentek wyróżnionego wieloma nagrodami filmu: „20 dni w Mariupolu”.

Vasilisa Stepanenko jest także laureatką kilku innych cenionych w branży dziennikarskiej i filmowej nagród. Jest to nagroda ICFJ (Międzynarodowego Centrum Dziennikarzy): Knight International Journalism Award, przyznawana autorom innowacyjnych reportaży, produkcji filmowych, mających znaczący wpływ na życie ludzi i regionu, o którym piszą/mówią. To także nagroda George'a Polka, przyznawana dziennikarzom przez Long Island University w Nowym Jorku oraz nagroda Royal Television Society.

O konferencji więcej w naszym poprzednim artykule TUTAJ.

Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.

MBK 2023 patroni

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz