Ruszyło głosowanie na Akademicki Budżet Obywatelski!
Ruszyło głosowanie na projekty w drugiej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego Uniwersytetu Gdańskiego. Głosowanie potrwa do 30 października 2023 roku. Cztery zwycięskie projekty pierwszej edycji, zainicjowanej przez Rektora prof. Piotra Stepnowskiego, zostały już zrealizowane.
Akademicki Budżet Obywatelski Uniwersytetu Gdańskiego (”ABO UG”) to projekt, w ramach którego studenci, doktoranci i pracownicy UG mogli zgłaszać swoje pomysły na rozwój infrastruktury uczelni. Do wydania jest 200 tys. złotych - po 100 tys. na projekty pracownicze i studenckie.
W kwietniu tego roku społeczność akademicka miała możliwość zgłaszania swoich pomysłów do drugiej edycji inicjatywy. Zostały zgłoszone 33 projekty, w tym 22 projekty pracownicze oraz 11 projektów studenckich. Do etapu głosowania komisja konkursowa zakwalifikowała ostatecznie 27 projektów - 18 w puli projektów pracowniczych oraz 9 pomysłów studenckich.
Pod koniec września zakończono z kolei realizację wszystkich 4 projektów wybranych przez społeczność akademicką w roku ubiegłym, w pierwszej edycji ABO UG: - Cieszę się, że wszystkie projekty wybrane przez naszą społeczność w pierwszej edycji Akademickiego Budżetu Obywatelskiego udało się zrealizować przed rozpoczęciem głosowania na projekty w obecnej edycji. Mam nadzieję, że stanowić będą one najlepszą wizytówkę tej nowej w naszej uczelni inicjatywy i zachęcą społeczność akademicką do równie aktywnego udziału w głosowaniu w tym roku - mówi Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, który przewodniczył komisji oceniającej projekty.
W pierwszej edycji konkursu blisko 5 tys. osób z grona studentów, doktorantów i pracowników naszej uczelni zdecydowało się oddać swoje głosy na projekty ABO UG.
Przypomnijmy, że w gronie wybranych w roku ubiegłym koncepcji w kategorii projektów pracowniczych pierwsze miejsce zajął Park Kieszonkowy przy budynku Neofilologii autorstwa Aleksandry Hołomej z Wydziału Filologicznego, która zgłaszając swój pomysł, wyszła z inicjatywą zagospodarowania patio przy gmachu Neofilologii. Drugim z projektów w tej puli jest „Gym & Street Workout - Strefa z urządzeniami do Ćwiczeń na Świeżym Powietrzu” autorstwa Zastępcy Dyrektora ds. Sportowych w Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG Tomasza Aftańskiego.
W gronie ubiegłorocznych projektów studenckich najlepszy okazał się pomysł autorstwa Mileny Kruszewskiej, studentki WPiA - „Ogólnouniwersytecka Strefa Zero Stress na WPiA” - który zakładał stworzenie przestrzeni do aktywnego wypoczynku i wymiany myśli pomiędzy młodymi naukowcami na Wydziale Prawa i Administracji. Drugim z projektów była „Strefa Chilloutu na WNS-ie”, który zgłosiła doktorantka z WNS Sandra Żukowska. Zgodnie z założeniami projektu w zachodnim skrzydle gmachu wydziału, na poziomie 300, w niezagospodarowanej wcześniej przestrzenni holu powstała strefa relaksu i integracji społeczności akademickiej.
Efekty można zobaczyć TUTAJ
Wracając do tegorocznej edycji, warto wspomnieć o projektach, na które w tym roku będzie można zagłosować.
- Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się ponownie popularne w I edycji konkursu strefy do pracy, relaksu i wypoczynku zlokalizowane wewnątrz obiektów uniwersyteckich, jak i zewnętrzne przestrzenie wypoczynkowe, a także projekty związane z rozwojem infrastruktury rowerowej, w tym stacja naprawcza i stojaki rowerowe, projekty zielone oraz pomysły związane z doposażeniem sal wykładowych w sprzęt nagłaśniający czy nowe monitory, a nawet pomysł utworzenia multimedialnego vlogowo-podcastowego studia nagraniowego - informuje koordynator ds. ABO UG Piotr Szpajer.
Lista wszystkich projektów, które komisja konkursowa dopuściła do etapu głosowania, dostępna jest tu.
Szczegółowe informacje o każdym z projektów dostępne są po zalogowaniu się do Panelu Pracownika lub Panelu Studenta - https://abo.ug.edu.pl/Start.aspx w zakładce Projekty do głosowania.
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 23 października o godz. 8:00 i trwać będzie do poniedziałku 30 października do godz. 23:59. Będzie ono odbywać się w formie elektronicznej na stronie https://abo.ug.edu.pl/Glosowanie.aspx po zalogowaniu się do Portalu Pracownika (pracownicy) lub Portalu Studenta (studenci i doktoranci) i wybraniu zakładki GŁOSUJ.
Każdy pracownik UG będzie miał możliwość oddania głosu na maksymalnie 3 projekty z puli projektów pracowniczych. Każdy student i doktorant również będzie mógł wybrać maksymalnie 3 projekty z listy projektów studenckich. Osoby, które w momencie głosowania są zarówno pracownikami, jak i studentami lub doktorantami uczelni, mogą zagłosować w obu kategoriach (logując się do Portalu Pracownika - wybierają maksymalnie 3 projekty z listy projektów pracowniczych, a po zalogowaniu się do Portalu Studenta - mogą wybrać maksymalnie 3 projekty z puli projektów studenckich).
Wyniki głosowania poznamy 13 listopada. Projekty pracownicze i studenckie z najwyższym poparciem, których łączna suma mieścić się będzie w kwocie 100 tys. zł w każdej z obu kategorii, zostaną wybrane do realizacji i włączone do planu wydatków uczelni na przyszły rok.
Wszystkim wnioskodawcom projektów ABO UG życzymy powodzenia na etapie głosowania, a całą społeczność naszej uczelni zachęcamy do aktywnego w nim udziału.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz
Ostatnia modyfikacja:
poniedziałek, 23 października 2023 roku, 13:49Data publikacji:
poniedziałek, 23 października 2023 roku, 13:46