fbpx Herbata, kawa, tytoń, cukier – historia prawdziwa | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Herbata, kawa, tytoń, cukier – historia prawdziwa

Plakat wydarzenia. U góry napisany tytuł na niebieskim tle. Na środku rysunek białej filiżanki ze złotymi zdobieniami. W filiżance nalana jest kawa. O filiżankę opiera się fajka, a przed filiżanką leżą kostki cukru. Poniżej grafiki napis z datą wydarzenia i lokalizacją. Na dole plakatu biały pasek z wymienionymi patronami: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Gdańska, Muzeum Archeologiczne w Gdański, Radio MORS, Rada Upowszechniania Nauki PAN.„Fajka i filiżanka – codzienne używki w dziejach” to tytuł wydarzenia popularnonaukowego organizowanego przez studentów III roku historii na Uniwersytecie Gdańskim. Odbędzie się ono 19 czerwca i skupi na tym dlaczego, kiedy i w jaki sposób ludzie w historii sięgali po „codzienne używki”, czyli kawę, herbatę, tytoń i cukier. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o życiu codziennym ludzi w minionych wiekach.

Od godziny 10.00 na odwiedzających czekają nieliche atrakcje: wystąpienia znawców tematyki życia codziennego w historii, Aleksandry Kucharskiej – autorki książki „Smaki Gdańska” i dra Radosława Kubusa; a także panel dyskusyjny z udziałem prof. Wojciecha Glaca. Ponadto każdy chętny będzie mógł wziąć udział w quizie z nagrodami. Przygotowany zostanie tematyczny poczęstunek, dostępny przez cały czas trwania wydarzenia – słodkości, kawy i herbaty na ciepło i zimno.

Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Historycznym UG, zlokalizowanym na oliwskim kampusie uczelni. Wstęp jest całkowicie darmowy, nie obowiązują też zapisy. Aby wziąć udział w quizie należy wyposażyć się w urządzenie z dostępem do Internetu. Wydarzenie realizowane jest w ramach zajęć „Tworzenie projektów popularyzacyjnych z elementami marketingu” prowadzonych przez dra Wacława Kulczykowskiego.

10.00 – 10.10 – Przywitanie i rozpoczęcie
10.10 – 10.40 – Wystąpienie „Szatan w filiżance – jak kawa zrewolucjonizowała naszą codzienność” – Aleksandra Kucharska
10.40 – 11.00 – Przerwa
11.00 – 11.30 – Wystąpienie „Konsumpcja i przetwórstwo tytoniu w Gdańsku na przełomie XVIII/XIX w.” – dr Radosław Kubus
11.30 – 11.50 – Quiz i wręczenie nagród
12.00 – 13.00 – Panel dyskusyjny z prof. Wojciechem Glacem

Informacje o dostępności
1. Budynek wydziału jest wolny od barier architektonicznych, wejście wyposażone w stały podjazd dla wózków inwalidzkich oraz automatycznie rozsuwane drzwi.
2. Całość wydarzenia zlokalizowana będzie na parterze, na którym we wszystkich miejscach z różnicą poziomów wybudowane są stałe podjazdy dla wózków.
3. W trakcie wydarzenia planowany jest remont ścian na korytarzu Wydziału Historycznego – mogą wystąpić dodatkowe utrudnienia w poruszaniu się po jego przestrzeni.
4. Sala, w której odbywać się będą wystąpienia nie jest dostosowana do potrzeb osób z ograniczeniami ruchu – są na niej schody, a siedzenia są na stałe ciasno przymocowane.
5. Podczas wystąpień brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
6. W salach nie są zamontowane pętle indukcyjne.
7. W pobliżu budynku Wydziału Historycznego znajdują się przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy dla linii nr 5, 6 i 12, oraz autobusowy dla linii 149 i 249.

Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz