fbpx Historie prawie biograficzne | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Historie prawie biograficzne

Kadr z filmu Lee. Na własne oczyKino Helios w Galerii Metropolia zaprasza na cztery premiery. Widzowie mogą wybrać między biograficznym filmem o wojennej reporterce Lee Miller, bajką dla dzieci, której bohaterem jest Leonardo da Vinci, horrorem o strasznej brytyjskiej prowincji i romansem Mickiewicza. Dla słuchaczy Radia MORS mamy wejściówki do kina Helios. Żeby je zdobyć trzeba na adres mors@ug.edu.pl przesłać odpowiedź na pytanie jaki pomorski motyw można znaleźć w historii miłości Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny.

Lee. Na własne oczy

Jest rok 1938. Lee Miller, wzięta modelka i muza artystów, próbuje swych sił jako fotografka. W świecie zdominowanym przez mężczyzn codziennie musi udowadniać swoją wartość. Nie chce zajmować się jedynie modą i fotografowaniem pięknych wnętrz. Ma wielki talent do wydobywania w obrazach prawdy o ludzkim życiu, do nawiązywania niezwykłego porozumienia z bohaterami swoich fotografii, szczególnie kobietami. Gdy Europa pogrąża się w koszmarze II wojny światowej, Miller nie chce oglądać jej z bezpiecznej odległości. Wyrusza na front, by jako korespondentka wojenna brytyjskiego „Vogue’a” pokazać światu tragiczną prawdę o ludzkim wymiarze wojny. Jako jedna z pierwszych fotografów widzi z bliska poświęcenie żołnierzy, cierpienie cywilów i koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych.

Leonardo. Odkrywca

Twórca pixarowskiego „Ratatuja” Jim Capobianco przedstawia ponadczasową animację „Leonardo. Odkrywca” o przygodach największego geniusza, jakiego poznał świat! Niesamowicie dociekliwy i uparty wynalazca Leonardo da Vinci opuszcza Włochy i wyrusza do Francji z misją stworzenia idealnego miasta, które szumi, tętni życiem, śpiewem i radością. Wspólnie z nieustraszoną księżniczką Małgorzatą próbuje przekonać do swojego pomysłu króla Franciszka. Król ma jednak inną wizję - chciałby dostać od mistrza wielki posąg, aby pokazać światu swoją potęgę. Opowieść o niepohamowanej ciekawości świata, ilustrowana wesołymi piosenkami, zaśpiewanymi przez polskich aktorów musicalowych, na czele z niezastąpionym Tomaszem Kotem w roli Leonarda da Vinci, która zachęca każdego do odnajdywania w sobie odkrywcy i pokazuje, że geniusz tkwi w każdym z nas!

Nie mów zła

Amerykańska rodzina zostaje zaproszona na weekend do idyllicznej wiejskiej posiadłości przez uroczą brytyjską rodzinę, którą wcześniej poznali na wakacjach. To, co zaczyna się jako wymarzony odpoczynek, powoli zmienia się w koszmar.

Niepewność. Zakochany Mickiewicz

Historia młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny. Wakacyjna wędrówka prowadzi poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Tam, przebywa nieszczęśliwie zakochany w Maryli Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów. Maryla, pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na Adama. Gdy Zan wyjeżdża, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane, a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami.

Więcej o repertuarze kina Helios w Galerii Metropolia na stronie kina.

piątek, 13 września 2024 roku, 15:56