STRACH SIE BAĆ! Kino Marka Piestraka. Nocny maraton filmowy + spotkanie z reżyserem

W pierwszej odsłonie skupimy się na twórczości czołowego i najbardziej kojarzonego z kinem gatunkowym, czyli Markowi Piestrakowi, który zahipnotyzował niejednego przez swoje kosmiczne i fantazyjne wizje filmów przygodowych oraz filmów grozy. Co należy dodać to Marek Piestrak był pierwszy, a nie Indiana Jones! W ramach nocnego maratonu filmowego pokażemy filmy, takie jak: “Klątwa doliny węży”, “Test pilota Pirxa” oraz kultową “Wilczycę”. Wydarzenie będzie wzbogacone o spotkanie z reżyserem – Markiem Piestrakiem. Będzie można zadać pytania, porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie! To nie wszystko, ponieważ wystrój wnętrza, w którym zostaną pokazane filmy będzie dodatkowo wzbogacony o wystawę poświęconom kultowym filmom reżysera. Znajdzie się także kilka innych niespodzianek, o których dowiecie się przybywając na miejsce! Czy odważysz się stanąć twarzą w twarz z grozą na ekranie?
16 maja 2025 (piątek) godz. 18:00
STRACH SIE BAĆ! Kino Marka Piestraka. Nocny maraton filmowy + spotkanie z reżyserem | 50 na 50
Szczegółowy program:
18:00-19:40 KLĄTWA DOLINY WĘŻY (1987) Polska, ZSRR, 99 min. (1'40)
19:45-20:45 Spotkanie z reżyserem MARKIEM PIESTRAKIEM - prowadzenie dr Bartosz Filip (1'15)
21:00-22:35 TEST PILOTA PIRXA (1978) Polska, ZSRR, 95 min. (1'35)
22:45-00:30 WILCZYCA (1982), Polska, 98 min. (1'40)
OPISY FILMÓW:
KLĄTWA DOLINY WĘŻY:
Komandos Bernard Traven (Roman Wilhelmi) zgłasza się do sinologa, profesora Sorbony Jana Tarnasa (Krzysztof Kolberger), z prośbą o rozszyfrowanie tajskiego manuskryptu, który wpadł w jego ręce, gdy został zestrzelony na pograniczu laotańsko-wietnamskim i szukał schronienia w buddyjskiej świątyni. Manuskrypt ujawnia mapę, tekst zaś mówi o jakimś ukrytym środku, dającym władzę nad światem. Tarnas i Traven lecą do Wietnamu, by odnaleźć Dolinę Węży, a towarzyszy im dziennikarka Christine Jaubert (Ewa Sałacka), działająca z ramienia korporacji naukowo-badawczej, związanej z kontrwywiadem, o czym mężczyźni nie wiedzą. Docierają do komnaty z grobowcem "przybysza z innej planety" i zabierają amforę z tajemniczą a niebezpieczną substancją.
TEST PILOTA PIRXA:
Komandor Pirx otrzymuje rozkaz objęcia dowództwa na statku kosmicznym lecącym na saturna. Prawdziwym celem wyprawy jest jednak przetestowanie nowego produktu elektronicznego - androida; jego zachowań w realnym świecie i umiejętności podejmowania odpowiednich decyzji w ekstremalnych warunkach. Komandor nie wie, kto z załogi jest androidem i od początku trwania misji próbuje się tego dowiedzieć. Tymczasem android aranżuje sytuację, w której ginie kilku członków załogi; on sam zaś postanawia udowodnić swoją przydatność sprowadzając bezpiecznie statek na ziemię...
WILCZYCA:
Romantyczny film grozy z akcją umiejscowioną w polskich realiach XIX wieku. Jest to posępna historia Maryny (Iwona Bielska), kobiety która z powodu odtrącenia przez męża (Krzysztof Jasiński) sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się magią, a po śmierci wcieliła się w hrabinę Julię i w wilczycę. Maryna miała za złe małżonkowi, że kiedyś ją odtrącił, unikał przebywania w domu, nazwał suką. "Wilczyca" to klasyczny horror z niesamowitą atmosferą, chwilami grozy, grobowcami, kołkami osikowymi i innymi atrybutami gatunku.
Projekt “50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. Edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
-
Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska.
Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO
-
Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych “Jantar”, DKF UG Miłość Blondynki, ACK UG Alternator, Uniwersytet Gdański
Lokalny patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl, Gazeta Uniwersytecka Czasopismo Społeczności Uniwersyteckiej UG, Radio MORS, SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie, Radio Gdańsk S.A.
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, 80 308, Gdańsk Oliwa
Bilety: www.ekobilet.pl/ack
Radio MORS jest patronem medialnym wydarzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Karol Stachowicz
Treść wprowadzona przez: Karol Stachowicz
Ostatnia modyfikacja:
poniedziałek, 5 maja 2025 roku, 18:45Data publikacji:
poniedziałek, 5 maja 2025 roku, 18:45