fbpx Tydzień Flamandzki w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Tydzień Flamandzki w Gdańsku

Baner Tygodnia Flamandzkiego w Gdańsku14 – 21 marca 2015 roku Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Polsce organizuje we współpracy z licznymi partnerami z Flandrii i Polski “Tydzień Flamandzki w Gdańsku”. Minister-Prezydent Rządu Flandrii Geert Bourgeois oraz Prezydenci Miast Gandawy i Mechelen Daniël Termont i Bart Somers, złożą z tej okazji wizytę w Gdańsku w dniach 18 i 19 marca.

Tydzień Flamandzki w Gdańsku miał pierwotnie ograniczać się do prezentacji teatru flamandzkiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Dzięki zaangażowaniu się wielu instytucji stał się wydarzeniem, które będzie miało wymiar ogólnokulturalny, gospodarczy i polityczny.

Relacje między Polską a Flandrią sięgają średniowiecza. Gdańsk jako miasto hanzeatyckie, podobnie jak Gandawa i Mechelen przeżywały wówczas okres bujnego rozwoju. Dla Gdańska, jako części Związku Hanzeatyckiego w Europie Północnej etap ten stanowił impuls do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwoju bogatego dziedzictwa kulturowego. Artyści, malarze, filozofowie, a także budowniczy, jak na przykład rodzina Van den Blocke z Mechelen, osiedlali się w Gdańsku, przyczyniając się do rozkwitu artystycznego miasta.

Ślady obecności Niderlandów w Gdańsku widać w mieście wyraźnie do dnia dzisiejszego. Statki przybywające z Niderlandów do Gdańska po pszenicę obciążane były bowiem cegłami , które następnie wykorzystywano do budowy różnorodnych budynków. Architekci, jak np. Abraham Van Den Blocke wznieśli w mieście wiele budowli.

Tydzień Flamandzki w Gdańsku stanowi dla Gdańska, Gandawy i Mechelen okazję do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy ekspertami ds. rozwoju miast i ochrony dziedzictwa. Podobieństwa miedzy miastami są bardzo duże. Wszystkie trzy mają bogatą przeszłość historyczną przejawiającą się dobitnie we wspaniale zachowanym starym mieście. Wszystkie trzy miasta stoją obecnie przed wyzwaniem pogodzenia ochrony dziedzictwa kulturowego ze współczesnymi potrzebami miasta dwudziestego pierwszego wieku.

Oczywiście zgodnie z pierwotną ideą, kultura flamandzka będzie obecna także na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Publiczność będzie mogła obejrzeć trzy spektakle teatralne - monodram "Drugs kept me alive" autorstwa Fabre'a, w którym Antony Rizzi otwarcie mówi o uzależnieniu od narkotyków, o życiu z wirusem HIV i seksie, dającym poczucie władzy i kontroli. Wszystko to nie jest jednak historią upadku i krzywdy, a formą eksperymentu niebezpiecznie przekraczającego granice rzeczywistości. Spektakl prezentowany będzie w niedzielę 15 marca o godz. 18. Dzień później, w poniedziałek 16 marca (godz. 19), przedstawienie "Africa" zaprezentuje Oscar Van Rompay. Monolog napisany przez Petera Verhelsta, wedle zapowiedzi organizatorów nie jest opowieścią o prawdziwej Afryce, lecz o wyśnionym, wyobrażonym miejscu. To niezrozumiała przestrzeń pełna egzotyki, muzyki, seksu i przemocy, a także naturalnego piękna, kolorów i zapachów. Spektakl poświęcony jest niemożliwemu do zrealizowania pragnieniu białego człowieka, by stopić się z Afryką.

Trzecim spektaklem będzie Luca Percevala, "Front". Teatr Niderlandzki w Gandawie oraz aktorzy z hamburskiego teatru Thalia nadadzą przedstawieniu paradokumentalny charakter na temat I wojny światowej, tworząc obraz żołnierzy po dwóch stronach frontu. Luc Perceval korzystał z autentycznych dokumentów. Przedstawia nieocenzurowaną prawdę o życiu żołnierzy w okopach oraz to, jakim piętnem te wstrząsające wydarzenia odbiły się na ich życiu. Spektakl grany będzie dwukrotnie, w piątek i sobotę 20 i 21 marca o godz. 19.

W GTS odbędą się również dwa koncerty. Osama Abdulrasol to wirtuoz instrumentu o tajemniczej nazwie kanun. Wraz ze swoim kwartetem, muzyk zaprosi w podróż od tradycyjnych babilońskich brzmień, przez jazz, po muzykę klasyczną i współczesną we wtorek 17 marca o godz. 19. Z kolei koncertem Les Tisserands tradycyjna grupa muzyczna Amorroma, historyczny ensemble Zefiro Torna i saksofonisty jazzowego i flecisty Philippe'a Laloy, zaprezentuje unikatowe spotkanie folku, jazzu i muzyki dawnej, która przenieść ma nas w czasy katarskie. Zespół wykonuje tradycyjne utwory tamtych czasów, używając oryginalnych instrumentów i łącząc je z nowoczesnymi formami ekspresji muzycznej. Początek w środę 18 marca o godz. 19.

Źródło: UM w Gdańsku, http://flandersweekgdansk.eu/pl/, www.trójmiasto.pl

czwartek, 12 marca 2015 roku, 12:26