fbpx Pomorska Noc Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Pomorska Noc Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim

Równania matematyczneW ramach Roku Matematyki na Pomorzu w nocy z 13 na 14 marca odbędzie się Pomorska Noc Matematyki. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przygotował z tej okazji wiele atrakcji – rozwiązywanie łamigłówek, gry matematyczne, warsztaty, konkursy, wykłady i mecze matematyczne, w których rywalizować będą gimnazjaliści oraz licealiści – uczniowie z III LO z Gdańska, XX LO z Gdańska oraz III LO z Gdyni.

Pomorska Noc Matematyki rozpocznie się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego 13 marca już o godzinie 18.00 i potrwa do godziny 22.00. Nie zabraknie atrakcji również dnia następnego – 14 marca (sobota), który jest w środowiskach szkolnych i akademickich uznawany za Dzień Liczby Pi (w zapisie amerykańskim 14 marca to 3.14, czyli przybliżona wartość liczby pi).

14 marca 2015 zabawa będzie trwała w godzinach 10.00 – 14.00, a jedną z największych atrakcji będzie mecz matematyczny gimnazjalistów oraz Trójmiejski Trójmecz Matematyczny – pokazowy mecz matematyczny pomiędzy III LO z Gdańska, XX LO z Gdańska oraz III LO z Gdyni. Piątkowy wieczór oraz sobota to dni pełne atrakcji na Wydziale. Będą warsztaty naukowe z cyklu „Zobaczyć, poznać, zrozumieć”, miejska gra matematyczna – „Dzień z życia matematyka” (rozwiązywanie łamigłówek i poszukiwanie kolejnych wskazówek ukrytych w różnych zakamarkach Wydziału), wykłady z cyklu „Matematyka jest piękna”, a także konkursy, gry, matematyczne zabawy i to, co pasjonaci lubią najbardziej – rozwiązywanie łamigłówek.

Atrakcje przygotowane na Uniwersytecie Gdańskim z okazji Pomorskiej Nocy Matematyki są skierowane do osób w każdym wieku. Każdy może zrozumieć i polubić matematykę!

W ramach wystawy prac inspirowanych matematyką, 14 marca 2015 o godzinie 10.45, w audytorium numer 2 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG odbędzie się otwarcie wystawy Tobiasza Budzyńskiego, studenta rzeźby na ASP w Gdańsku. Wystawa znajduje się na parterze Wydziału. O godzinie 11.00 zaplanowano spotkanie z autorem w holu przy wystawie. Wystawy prezentowane na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG ukazywać będą piękno królowej nauk i obalać jednocześnie stereotypy na temat jej niedostępności dla osób o uzdolnieniach humanistycznych i artystycznych.

Dokładny harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/?c=noc_matematyki

Przypomnijmy, że z inicjatywy trzech pomorskich uczelni Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku Sejmik Województwa Pomorskiego ogłosił Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu. Jest to wydarzenie unikatowe w skali kraju. Przez cały rok 2015 organizowane są wydarzenia, które mają na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki. Działania zaplanowane w ramach Roku Matematyki na Pomorzu są skierowane do dzieci, uczniów na wszystkich poziomach edukacji, nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku. Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu odbyła się 21 stycznia 2015 roku na Uniwersytecie Gdańskim.

czwartek, 12 marca 2015 roku, 12:57