fbpx Bez matematyki kariery nie zrobisz | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Bez matematyki kariery nie zrobisz

Tabela matematycznaZapraszamy na IV Seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz”, które odbywa się w ramach Roku Matematyki na Pomorzu. W czasie drugiego dnia seminarium (piątek 27 marca) na Uniwersytecie Gdańskim przygotowano warsztaty, wykłady i wiele innych atrakcji dla uczniów pomorskich szkół. Po raz kolejny Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG odwiedzi niemal dwa tysiące uczniów.

Dzień pierwszy seminarium (26 marca) odbędzie się na Politechnice Gdańskiej i w całości poświęcony będzie spotkaniom nauczycieli oraz środowiska akademickiego. Podczas drugiego dnia (27 marca) planowane są atrakcje dla uczniów, które odbędą się równolegle w trzech uczelniach, z inicjatywy których ogłoszono Rok Matematyki na Pomorzu – Uniwersytecie Gdańskim, Politechnice Gdańskiej i Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Czas: 27 marca 2015 – Drugi dzień seminarium na UG – wykłady, warsztaty o spotkania dla uczniów w godzinach 9.00-16.00

Miejsce: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57 oraz Biblioteka Główna UG, Gdańsk ul. Wita Stwosza 53

Po obfitującej w wydarzenia Nocy Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim i emocjonujących meczach matematycznych, rozegranych pomiędzy uczniami szkół ponadgimnazjalnych – już w piątek – 27 marca 2015 roku – na uczniów pomorskich szkół czekają na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG kolejne matematyczne atrakcje.

Już o godz. 9.00 rozpocznie się Seminarium na UG oraz cykl czterech wykładów, na których będzie można się dowiedzieć czy... matematyka jest nam potrzebna, czy można topić złoto „pod górkę” i poznać wiele innych matematycznych ciekawostek (wykłady będą się odbywały w auli Biblioteki Głównej UG, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53).

Także o godzinie 9.00 rozpoczną się warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na które zarejestrowało się niemal 1300 uczniów. Warsztaty prowadzone będą w dwóch blokach tematycznych: historia matematyki i zastosowania matematyki. Uczniowie poznają metody uczenia i badań w matematyce, jakie obwiązywały w poprzednich wiekach, a także tego, jak matematyka pomaga w codziennym rozwiązywaniu problemów.

Będą także konkursy z nagrodami.

Warsztaty odbywają się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57

Na uczniów na Wydziale MFiI czekają również dodatkowe atrakcje:

• Kawiarenka Szkocka (bufet Wydziału MFiI) – rozwiązywanie i stawianie matematycznych problemów przez uczniów w nieformalnym otoczeniu. Pomysł jest inspirowany spotkaniami wybitnych matematyków w kawiarni Szkocka we Lwowie w okresie międzywojennym, którzy niemal codziennie dyskutowali z pasją o matematyce w kawiarnianym gwarze.
  • Zwiedzanie wystawy poświęconej studiowaniu na kierunku Matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG i dalszej karierze absolwentów tego kierunku.
  • Salon gier gdzie uczniowie będą mogli pograć w gry matematyczne.
  • Układanie tangramów.
środa, 25 marca 2015 roku, 9:00