Zbrojenie gruntu w Kawiarni Naukowej
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki mają zaszczyt zaprosić do Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3) na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki. 23 kwietnia o godz. 18:00 dr hab. Marek Kulczykowski, prof. Instytutu Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku wygłosi wykład pt. „Dlaczego grunt się zbroi?”
Przedstawione zostaną stosunkowo nowe techniki wzmacniania gruntu, tzw. technologii gruntu zbrojonego. Dowiemy się, co to jest grunt, jak wiele może być jego rodzajów i jak złożona jest jego klasyfikacja. Omówione zostaną właściwości gruntu oraz cechy korzystne i niekorzystne z punktu widzenia budownictwa. Zaprezentowane zostaną klasyczne żelbetowe konstrukcje oporowe, służące do zabezpieczania skarp i wykopów z niestabilnego gruntu oraz ich wady.
Na tym tle przedstawiony zostanie odmienny pomysł na zastąpienie żelbetu innym materiałem - gruntem zbrojonym. Materiał ten zostanie opisany (jego „działanie” zostanie zilustrowane eksperymentem z babkami z piasku zwykłego i zbrojonego). Porównane zostaną techniki budowy klasycznej żelbetowej konstrukcji z ścianą oporową z gruntu zbrojonego, przedstawione różne metody zbrojenia gruntu (zbrojenie klasyczne i gwoździowanie), pokazane różne materiały stosowane do zbrojenia gruntu i omówione różne konstrukcje, w których znajduje on zastosowanie.
Następnie omówiony zostanie trzeci ważny element konstrukcji z gruntu zbrojonego - jego lico, które może być wykonane na wiele różnych sposobów i decyduje o ostatecznym wyglądzie konstrukcji. Na zakończenie przedstawionych zostanie kilka przykładów takich metod wykonania lica, by po stosunkowo krótkim czasie w pełni się „zazieleniło”, tak że nie będzie widać, że za nim znajduje się jakaś budowlana konstrukcja.
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.
Szczegóły na stronie http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/ oraz na https://www.facebook.com/pages/Baltycki-Festiwal-Nauki/118384254886154?sk=events .
Relacje wideo z poprzednich spotkań można znaleźć na stronie Naukowej Interaktywnej Telewizji HD Centrum Informatycznego TASK.
Tadeusz Zaleski