III Polsko-Niemiecki konkurs dziennikarski
Masz zacięcie dziennikarskie i interesuje Cię świat mediów? Znasz język niemiecki, masz głowę pełną pomysłów i lubisz wyzwania? Jeśli tak, to weź udział w konkursie dziennikarskim i wygraj dwumiesięczny staż w redakcji Deutsche Welle w Bonn z atrakcyjnym wynagrodzeniem.
Polsko-niemiecki konkurs organizowany jest już po raz trzeci przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w RP we współpracy z rozgłośnią Deutsche Welle z Bonn oraz Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa).
Tym razem organizatorzy chcą przedstawić zdanie młodej generacji na temat ich życia, planów na przyszłość i postrzegania wydarzeń w Europie w obliczu jej rosnącej wielokulturowości. W obecnych czasach, szczególnie gdy granice nie są żadną barierą, społeczeństwa europejskie stają się coraz bardziej zróżnicowane pod względem kulturowym i etnicznym, poszukiwania odpowiedzi dotyczącej własnej przyszłości są dla młodych ludzi coraz trudniejsze. Organizatorzy chcą dowiedzieć się jak młodzi ludzie w Polsce postrzegają swoją przyszłość, czego się obawiają a w czym dostrzegają ogromny potencjał i szanse rozwoju, co jest dla nich największym wyzwaniem i jak rozumieją współodpowiedzialność za przyszłość coraz bardziej wielokulturowej Europy.
Aby wziąć udział w konkursie, trzeba odpowiedzieć na dwa z proponowanych pytań w formie eseju. Jeden tekst należy przesłać po polsku, a drugi po niemiecku (każdy maks. 3 strony A4)
„Pokolenie Erasmusa”:
Nasz nowy kolega z klasy pochodzi z Ukrainy, mój brat wyjeżdża na Erasmusa do Hiszpanii. Jakie szanse, wyzwania i zagrożenia stawia przede mną dzisiejsza wielokulturowa Europa? Młodzi ludzie stawiani są dziś w sytuacjach, które pokoleniu naszych rodziców i dziadków są zupełnie obce. Coraz bardziej wielokulturowa Europa oferuje na pierwszy rzut oka bardzo wiele, jednakże niesie za sobą również wiele zagrożeń i niepewności dotyczących przyszłości, stawiając jednocześnie młodych przed szeregiem wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Studia za granicą, zawieranie przyjaźni z rówieśnikami z Hiszpanii, Niemiec, Belgii czy Anglii nie jest już dziś niczym nadzwyczajnym – wiele możemy się przecież dzięki temu nauczyć. Jak młodzi ludzie postrzegają siebie w Europie? Jakie szanse dostrzegają dla siebie i w czym upatrują potencjał rozwoju? Co sprawia, że pozytywnie patrzą na przyszłość, są optymistyczni? Czego się obawiają? Co jest dla nich największym wyzwaniem? Jakie są ich oczekiwania dotyczące ich własnej przyszłości w (wspólnej) Europie?
Dylematy młodych: wyjechać czy zostać?
Mam 24 lata, dwa dyplomy uczelni wyższych i doświadczenie za granicą, mówię w kilku językach obcych, jestem elastyczny, otwarty na nowe wyzwania... i wciąż bez pracy. Czy emigracja może być dobrym rozwiązaniem na przyszłość?
Studiowali na dobrych uczelniach, niektórzy nawet mają za sobą kilka semestrów na zagranicznych uniwersytetach, mówią płynnie w przynajmniej dwóch językach obcych, nie boją się wyzwań, chcą się dalej rozwijać, pracować na wspólną przyszłość… i wciąż nie mogą znaleźć dobrej pracy. Niestety to jest brutalna rzeczywistość dla wielu absolwentów w Polsce, która stawia ich jednocześnie przed dylematem: zostać w kraju czy wyemigrować w poszukiwaniu lepszego „jutra“. Ale czy emigracja jest zawsze lepszym rozwiązaniem? Czy tylko poprzez wyjazd młodzi mają szansę dalszego rozwoju? Czy może jest to jedynie ucieczka? Może wcale nie jest tak źle jak przedstawiają to media? Jak młodzi postrzegają swoją przyszłość? W czym upatrują rozwiązania dla siebie? Co jest dla nich w kontekście ich przyszłości najważniejsze?
Od Majdanu, poprzez konflikt na Ukraine, do wydarzeń związanych z Charlie Hebdo i Pegidą. Dlaczego takie wydarzenia dotyczą również mnie?
W dobie Internetu informacje z najdalszych zakątków świata docierają do nas niemalże w czasie rzeczywistym. Co chwila słyszymy o brutalnych zamachach, uprowadzeniach, o atakach terrorystycznych. Takie wydarzenia jak zamach na redakcję Charlie Hebdo czy krwawe obrazy z wojny na wschodzie Ukrainy nie pozostawiają nikogo z nas bez emocji. A jednak. Według niektórych badań jesteśmy w Europie coraz bardziej negatywnie nastawieni do emigrantów, uchodźców czy muzułmanów. Dlaczego tak się dzieje? Czy właśnie w obliczu tak wielu strasznych wydarzeń w Europie i jej bezpośrednim sąsiedztwie nie powinniśmy się jednoczyć? Jaka jest w tym wszystkim rola młodego pokolenia? Czy młodzież ma tutaj w ogóle jakąkolwiek rolę, przecież sama ma tyle problemów i zmartwień? Dlaczego właśnie młoda generacja nie powinna pozostawać obojętna wobec przemocy, wrogich i agresywnych postaw, których w Europie jest coraz więcej.
GDZIE NADSYŁAĆ PRACE:
Prace należy nadsyłać poprzez pocztę elektroniczną (plik w formacie Word oraz PDF) na adres mailowy: jugendineuropa@gmail.com
TERMIN NADSYŁANIA PRAC UPŁYWA: 24 maja 2015 r.
Więcej informacji, szczegółowy regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.bjdm.eu