fbpx Władze Wydziału Filologicznego w Radiu MORS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Władze Wydziału Filologicznego w Radiu MORS

Prof. Izabela KępkaProf. Andrzej CeynowaDziekan Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa oraz prodziekan ds. Kształcenia prof. UG, dr hab. Izabela Kępka udzielili Radiu MORS wywiady, w którym odpowiedzieli na pytania studentów dotyczące nowego budynku Neofilologii, a także omówili nowe kierunki, które powstaną na Wydziale od nowego roku akademickiego.

Dziekan Ceynowa tłumaczył m.in. dlaczego nie wszystkie kierunki przenoszone są do nowego budynku.

- Marszałek, rząd i Unia Europejska mogli sfinansować jedynie inwestycję związaną z rozwojem kulturowym i kontaktami międzynarodowymi, a to się mieści w ramach filologii – mówił Prof. Andrzej Ceynowa. – Czyli na filologie mogliśmy dostać pieniądze. Natomiast jest rzeczą skandaliczną, że na rozwój polskiej kultury, na rozwój badań nad językiem, literaturą pieniędzy w Polsce jest najmniej. Gdybym próbował szukać pieniędzy na budowę budynku dla polonistyki, nigdy bym ich nie zdobył.

Dziekan jednocześnie podkreśla, że po przeniesieniu zajęć dla ponad połowy studentów do nowego budynku, warunki w starym radykalnie się poprawią. Zdementował też plotki, że na sprzedaż zostanie wystawiony budynek w którym siedzibę mają organizacje studenckie i w którym odbywają się zajęcia logopedii.

Prof. Izabela Kępka zaprezentowała nowe kierunki, na które wkrótce zacznie się rekrutacja. Studenci będą mogli m.in. poznawać język fiński, kulturę Bałkanów oraz jednocześnie w ramach jednego kierunku uczyć się języka chińskiego i rosyjskiego.

- Kontakty z największymi pomorskimi pracodawcami, utwierdzają nas w przekonaniu, ze kierunki filologiczne mają przyszłość. – mówi prodziekan Kępka. – Doskonała znajomość języków obcych i kultury, którą zapewniamy na wszystkich naszych kierunkach, powodują, że nasi studenci są chętnie przyjmowani do pracy, ponieważ jak twierdzą pracodawcy łatwiej ich nauczyć czynności, które mają w pracy wykonywać, niż doskonałej znajomości języka obcego, który jest niezbędny do wykonywania tej pracy.

Cały wywiad z dziekanem i prodziekanem Wydziału Filologicznego będzie emitowany w programie „Uniwersytet Gdański Przedstawia” w poniedziałek o godzinie 23.00, we wtorek o godzinie 8.05 i w piątek o godzinie 11.05.

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 roku, 18:46