W Radiu MORS o leku na chorobę Sanfilippo
W najnowszym odcinku "Uniwersytet Gdański przedstawia" Joanna Łaszcz porozmawia z Prorektorem UG ds. Nauki prof. dr hab. Grzegorzem Węgrzynem o nowej metodzie leczenia rzadkiej choroby genetycznej Sanfilippo opracowanej przez zespół naukowców pod jego kierunkiem.
Premiera: 4 maja o godz. 23.00. Powtórki: 5 maja o godz. 8.00, 8 maja o godz. 11.05.
Choroba Sanfilippo charakteryzuje się degradacją układu nerwowego. Ma trzy fazy, w pierwszej, tuż po urodzeniu dziecka nie ma żadnych objawów. Po okresie trwającym od kilkunastu miesięcy do kilku lat następuje faza regresu umysłowego połączona z hiperaktywnością. Mogą się pojawiać zachowania agresywne, dziecko też np. niemal w ogóle nie śpi, przestaje mówić, reagować. W trzeciej fazie choroby układ nerwowy jest już tak zajęty, że sygnały z mózgu przestają dochodzić do organów - dziecko przestaje połykać, oddychać itp.
Przynosząca poprawę stanu chorych na Sanfilippo substancja to pozyskiwana z soi genisteina. Preparat jest unikalny na skalę światową, gdyż - jak podkreśla prof. Węgrzyn - nikomu na świecie jeszcze nie udało się zahamować choroby Sanfilippo.
Przeczytaj artykuł „Ratownik dziecięcych mózgów”