fbpx Dr inż Dawid Nidzworski laureatem programu START | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dr inż Dawid Nidzworski laureatem programu START

Dr inż Dawid NidzworskiFundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła 23. edycję konkursu w programie START – stypendia dla młodych uczonych. W gronie 130 wybitnych młodych badaczy, którzy zostali wyłonieni spośród 1241 kandydatów, wyróżniono dr inż Dawida Nidzworskiego z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych MWB UG i GUMed. Zwycięzcy otrzymują od Fundacji roczne stypendium w wysokości 28 000 zł z przeznaczeniem na dowolny cel.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program Fundacji, która corocznie przyznaje w nim ponad 100 stypendiów. Mają one wesprzeć finansowo młodych badaczy w trudnych początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Więcej informacji na stronie FNP

Dr inż. Dawid Nidzworski - aktualnie pracownik Zakładu Szczepionek Rekombinowanych (Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego). Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Doktorat obronił na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUmed.

Laureat programów VENTURES FNP (konkurs 5/2010), IMPULS FNP (konkurs 1/2014) oraz programu LIDER NCBiR. W ramach grantu pozyskanego z FNP Dawid Nidzworski opracował czujnik do wykrywania wirusa grypy. Opracowany przez niego biosensor pozwoli wykryć wirusy w wymazie z gardła pacjenta, rozpoznając charakterystyczne dla każdego wirusa grypy białko. Młody uczony pracuje aktualnie nad jadalną szczepionką przeciwko wirusowi grypy dla drobiu (w ramach programu LIDER). Współautor kilkunastu publikacji, ponad 20 doniesień zjazdowych oraz 4 zgłoszeń patentowych.

Pomysłodawca, lider i organizator międzynarodowych konferencji Bioinnowacje.pl. Działacz w środowisku akademickim. Zaangażowany w promocję i rozwój branży biotechnologicznej w Polsce oraz transfer technologii. Silnie wspierający i realizujący projekty naukowe o potencjale komercyjnym.

środa, 6 maja 2015 roku, 13:32