fbpx Dzień Reportażu na Festiwalu Dwa Teatry | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dzień Reportażu na Festiwalu Dwa Teatry

Plakat festiwaluIrena Piłatowska - Mądry szefowa Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia poprowadzi w Dworku Sierakowskich w Sopocie 29 czerwca 2015 roku spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną najlepsze reportaże radiowe.  Będzie też możliwość podyskutowania z autorami prezentowanych dzieł.

Zapraszamy nie tylko radiowców z Radia MORS do wzięcia udziału w radiowym święcie. Zawsze warto spotykać się z najlepszymi.

Godzina 10.00 – 11.00

„DOTYK” – CEZARY GALEK (Radio Zachód Zielona Góra)

Reportaż powstał w ramach Lubuskiej Szkoły Reportażu. Jest głęboką refleksją nad wartościami najważniejszymi w  życiu każdego człowieka, które wyraźnie postrzegamy dopiero pod wpływem świadomości upływającego czasu. To opowieść o miłości, przemijaniu, ekscentryczności,  o marzeniach zagrania choćby  jeszcze tylko jednej, może już ostatniej, wielkiej roli  życia. Rzecz o trwaniu i przemijaniu. W audycji występują: reżyser Jacek Bławut i aktorzy grający w jego filmie pt. „Jeszcze nie wieczór”: Zofia Wilczyńska, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Roman Kłosowski i inni.

Godzina 11.15 – 12.15

„WDOWA” –ANNA SEKUDEWICZ (Polskie Radio Katowice)

Reportaż psychologiczny o wysokich wartościach artystycznych. Bohaterką jest ostatnia żona wybitnego polskiego aktora - Tadeusza Łomnickiego, Maria Bojarska. Opowieść przedstawia pełne miłości, ale bardzo trudne relacje między mężczyzną a kobietą o wyjątkowych osobowościach. Reportaż otrzymał I nagrodę w konkursie "Polska i Świat" w kategorii reportażu artystycznego.

Godzina 12.30 – 13.30

„NINA ANDRYCZ – CZWART WYMIAR ŻYCIA” – WOJCIECH MARKIEWICZ (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA)

Mądra, pełna anegdot, fascynująca opowieść o grze z losem, pełnej zaskoczeń, zwrotów, ale i wypełnionej pasją, uczuciem, romantyczną przygodą... Zainteresowany teatrem słuchacz znajdzie tu wiele faktów z historii Teatru Polskiego Arnolda Szyfmana w Warszawie, który był dla artystki drugim domem i wraz z nią towarzyszył Polakom od " XX- lecia międzywojennego" przez długie dziesięciolecia. "Jak stworzyć w myślach nieegocentryczne, a zatem lepsze, bo mądrzejsze jutro? Którejś nocy przyśniło mi się, że Ktoś skrzydlaty potrafi to robić bezbłędnie" - zwierza się pani Nina.

Godzina 13.45 – 14.45

„TEN KARSKI” – HANNA BOGORYJA ZAKRZEWSKA i MAGDA SKAWIŃSKA (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA)

Mówią o Nim polski James Bond. On o sobie – „płyta gramofonowa". Niezwykła osobowość, fascynujący życiorys. Jan Karski - żołnierz Armii Krajowej, emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Ten, który usiłował powstrzymać Holokaust. Jednak prawda, którą głosił nie była po myśli wielkim tego świata. Po wojnie zostaje profesorem Uniwersytetu w Georgetown i wykładowcą w Pentagonie. Umiera w  Waszyngtonie.  W dziesiątą rocznicę śmierci Prezydent USA Barack Obama honoruje Go  Prezydenckim Medalem Wolności. Sejm Rzeczypospolitej z okazji setnej rocznicy Jego urodzin rok 2014 ustanawia  Rokiem Pamięci Jana Karskiego. Jan Karski znów potrzebny jest światu. Dlaczego?

wtorek, 16 czerwca 2015 roku, 12:02