fbpx Paranoje, obsesje, natręctwa | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Paranoje, obsesje, natręctwa

Plakat obozuKoło Naukowe „Pozytywnie Zakręconych” zaprasza na studencko-doktorancki obóz naukowy pod hasłem: Paranoje, obsesje, natręctwa w polskiej literaturze XIX (i początków XX) wieku.

Obóz odbędzie się w dniach 25–27 września 2015 roku w Toruniu, a swoją tematyką nawiązuje do poprzedniej zorganizowanej przez Koło Naukowe „Pozytywnie Zakręconych” sesji „Fascynacja, zachwyt, zakręcenie ...”. Idea obozu naukowego łączy tradycyjną formułę konferencji z możliwością swobodnych, nieograniczonych czasowo i tematycznie dyskusji, urozmaiconych wspólnym uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych.

Naszym celem jest ponowne przyjrzenie się funkcjonującemu w skostniałej formule kanonowi polskiej literatury XIX (i początków XX) wieku. A przecież twórcy romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski oscylowali wokół niekonwencjonalnych, dyskusyjnych, czasami nawet perwersyjnych tematów, motywów oraz środków wyrazu. Rok 2015, ogłoszony rokiem Witkiewiczów, stanowi zatem znakomitą okazję do (prze)definiowania terminów, takich jak wszelkie obsesje, paranoje i natręctwa. Refleksja nad sposobem istnienia, przejawiania się tych i pokrewnych problemów w tekście literackim powinna wskazać możliwe metody ich opisu, wyznaczyć nowe perspektywy badawcze, ujawnić niezauważane dotąd aspekty zagadnienia, ale również uzmysłowić nam, że to, co dręczyło dziewiętnastowiecznych autorów, do dziś potrafi wzbudzać zainteresowanie.

Proponowane obszary zainteresowań:

- obsesyjne tematy i motywy w twórczości wybranych autorów;

- nerwowcy, bezdogmatowcy, schyłkowcy, dekadenci;

- próby poszukiwania tożsamości;

- postacie szaleńców, odmieńców i geniuszy;

- obraz chorób psychicznych i psychosomatycznych;

- dewiacje a normy społeczne i moralne, związane z tym problemy etyczne, mechanizmy nadzoru i kary;

- marginalizacja i wykluczenie;

- uzależnienia psychiczne i fizyczne;

- toksyczne uczucia i namiętności;

- romantyczne szaleństwa i obsesje (frenezja, turpizm, mistyczne wizje rzeczywistości i in.);

- pozytywistyczne zmagania z ideami;

- dziewiętnastowieczne „zniewolenie umysłu”;

- mity i mitotwórstwo;

- uwikłanie w dyskurs narodowotożsamościowy oraz geopolityczny;

- ciało zniewolone/zniewalające.

Na zgłoszenia, także wykraczające tematycznie poza zakres powyższych zagadnień, oczekujemy do 30 czerwca 2015 roku. Prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza (oraz ewentualnych pytań czy wątpliwości) na adres: oboz.paranoje@gmail.com.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru referatów spośród nadesłanych propozycji. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 15 minut.

Opłata, pokrywająca koszty dwóch noclegów i wyżywienia, biletów wstępu, bufetu kawowego w przerwach między obradami oraz wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej, wynosi 300 złotych. Program obozu przewiduje także wyjścia o charakterze turystyczno-integracyjnym. Zapraszamy!

Zespół Koła Naukowego „Pozytywnie Zakręconych”

Microsoft Office document icon Formularz zgłoszeniowy32 KB
czwartek, 18 czerwca 2015 roku, 11:57