Wyjazd naukowy studentów do Rosji
16 – 23.05.2015 grupa studentów II roku Rosjoznawstwa uczestniczyła w wyjeździe naukowym do Rosji, zorganizowanym przez doktorantkę w Instytucie Historii mgr Biancę Sadowską. Głównym celem wyjazdu była Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kiriłło – Mefodijewskie cztenia”, która odbyła się w Instytucie Puszkina w Moskwie.
Podczas konferencji studenci UG wygłosili referaty o różnorodnej tematyce: „Integracja międzykulturowa na przykładzie Festiwalu Filmów Rosyjskich «Sputnik nad Polską»”, „Problemy komunikacji międzykulturowej: konflikt arabsko – izraelski”, „Manipulacja językowa w polskich mediach” oraz „Aktualny stan języka rosyjskiego – z punktu widzenia polskiego studenta”.
Wystąpienia studentów naszego Uniwersytetu zostały przyjęte bardzo dobrze, a także wysoko ocenione. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż dwie studentki UG dostały nagrodę za najlepszy wykład w swoim panelu dyskusyjnym.
Drugą, równie ważną częścią wyjazdu dla przyszłych znawców Rosji było poznanie kraju, o którym uczą się na co dzień w trakcie zajęć. Mając do dyspozycji tylko 7 dni, plan podróży był bardzo napięty i ułożony tak, aby w stosunkowo krótkim czasie odwiedzić dużą liczbę miejsc związanych z historią i kulturą Rosji. Tegoroczny wyjazd na konferencję był dla większości studentów już kolejnym. Rok temu udało się dokładnie zapoznać z zabytkami i najciekawszymi miejscami stolicy Federacji Rosyjskiej, dlatego w tym roku postanowiono skupić się na miejscowościach otaczających Moskwę.
Grupie udało się dotrzeć do Włodzimierza nad Klaźmą i Suzdala – dawnych stolic księstwa włodzimiersko – suzdalskiego. Oba miasta należą do tzw. Złotego Pierścienia Rosji – szlaku, który skupia najstarsze miasta ruskie i stanowi kolebkę rosyjskiej państwowości. W Suzdalu studenci podziwiali kreml oraz liczne monastery, z których najstarsze pochodzą z XIII wieku i stanowią unikalne świadectwo średniowiecznej architektury rosyjskiej. We Włodzimierzu nad Klaźmą grupa zwiedzała zabytki kultury sakralnej, w tym sobór św. Dymitra Sołuńskiego, który może poszczycić się freskami wykonanymi przez Andrieja Rublowa, XVIII – wieczne sukiennice oraz Złotą Bramę.
W kolejnych dniach studenci odwiedzili Abramcewo – majątek rodu Aksakowych, Tułę - słynną z powodu produkcji samowarów oraz kremla, a także Jasną Polanę – rodzinną posiadłość Lwa Tołstoja, w której powstały dwie najsłynniejsze powieści pisarza „Anna Karenina” oraz „Wojna i pokój”.
Końcową część wyjazdu studenci spędzili w Smoleńsku, gdzie prócz zwiedzania miasta pojechali na polski cmentarz wojenny w Katyniu, aby złożyć kwiaty na grobach zamordowanych w okolicznych lasach Polaków. Ostatni dzień wyprawy spędzili w stolicy Białorusi – Mińsku.
Mimo nie zawsze sprzyjającej aury oraz dużych odległości pokonywanych różnymi środkami transportu publicznego, studenci z humorem i energią stawiali czoła nowym wyzwaniom. W ramach ćwiczeń terenowych byli odpowiedzialni za organizację wielu spraw - kupowanie biletów, negocjację cen przejazdów, a także szukanie noclegów dla grupy. Nie zawsze było łatwo, ale najczęściej spotykali się z życzliwością Rosjan i chęcią rozmowy. Dzięki temu studenci pogłębili swoją znajomość języka, a także mieli okazję poobserwować życie codzienne na rosyjskiej prowincji.
W przyszłym roku jest planowany kolejny wyjazd na konferencję do Instytutu Puszkina, połączony ze zwiedzaniem Petersburga i okolic oraz Tweru.