fbpx Letnie Spotkania z Nauką | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Letnie Spotkania z Nauką

Plakat akcjiSerdecznie zapraszamy na kolejne XIII “Letnie Spotkania z Nauką” i IV "Oranżerię Naukową dla Najmłodszych" - wydarzenia popularnonaukowe ponownie organizowane w bieżącym roku nad jeziorem Wdzydze przez Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

W lipcu i sierpniu, w ramach Letnich Spotkań z Nauką, w każdą sobotę o godzinie 20, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie będą wygłaszane ok. 45 minutowe wykłady z różnych dyscyplin o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja, a następnie bezpośrednie spotkanie z wykładowcą przy kawie i herbacie. W tym roku nasze Spotkania będą w większości prowadzone przez uzdolnionych młodych naukowców.

Wcześniej, o godzinie 18.30, w ramach "Oranżerii Naukowej" rozpocznie się zabawa naukowa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (klasy 1-3).

“Letnie Spotkania z Nauką” i "Oranżerię Naukową" organizujemy przede wszystkim dla mieszkańców Ziemi Kościerskiej i gości przebywających na Kaszubach. Przy Letnich Spotkaniach przyjęliśmy zasadę, że nawet o trudnych sprawach wykładowcy powinni mówić językiem zrozumiałym dla uczniów szkoły średniej. Uważamy, że nasza inicjatywa może nie tylko stanowić pewnego rodzaju atrakcję dla wczasowiczów przebywających w okolicach Wdzydz, lecz również pełnić rolę edukacyjną w regionie. W odróżnieniu od innych festiwali nauki, które zazwyczaj trwają od 2 do 3 dni i organizowane są w dużych ośrodkach miejskich, nasze spotkania rozłożone są w okresie 2 miesięcy i odbywają się w sercu Kaszub. Są przez to łatwiej dostępne i pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej.

Jesteśmy przekonani, że "Letnie Spotkania z Nauką" i "Oranżeria Naukowa" nie tylko wzbogacą ofertę lokalnych imprez kulturalnych i podniosą atrakcyjność turystyczną tej części Kaszub, lecz również będą okazją do wyrównywania szans społecznych poprzez bezpośredni dostęp lokalnego środowiska nauczycieli oraz uczniów z obszarów wiejskich do wybitnych przedstawicieli nauki, stworzą platformę do swobodnej dyskusji oraz przyczynią się do upowszechnienie wyników polskich badań naukowych.

Ponadto informujemy, że “Spotkania ” i "Oranżeria" odbywają się w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki i stanowią letnie przedłużenie tej wielkiej, popularnonaukowej imprezy na teren Regionu Kaszubskiego.

Pracowników oświaty informujemy, że XIII Bałtycki Festiwal Nauki, którego integralną częścią są nasze imprezy, został wpisany przez Pomorskiego Kuratora Oświaty do kalendarza imprez na rok 2014/2015.

Wstęp na wszystkie imprezy "Letnich Spotkań z Nauką" i "Oranżerii Naukowej" jest bezpłatny!!!

Gorąco zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej popularnonaukowej imprezie.

Program w załączeniu oraz na

dr hab. inż. Marek Kulczykowski, prof. nadzw. IBW PAN w Gdańsku
prof. dr hab. Ewa Kulczykowska (IO PAN w Sopocie)

PDF icon Program XIII Letnich Spotkań z Nauką564.46 KB