fbpx Nieznana powieść Marka Hłaski odnaleziona przez studenta UG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nieznana powieść Marka Hłaski odnaleziona przez studenta UG

Fragment okładki książki Wilk Marka HłaskiRadosław Młynarczyk, student filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, odnalazł niewydaną powieść Marka Hłaski zatytułowaną Wilk. Powieść wywołała sensację w świecie literackim. Książka ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Iskry. Nigdy dotąd nieopublikowana jest debiutem literackim autora "Pięknych dwudziestoletnich", mimo że na wydanie musiała czekać 62 lata.

- To z pewnością pozycja wyjątkowa. Takiego rozmachu kreacyjnego, dokładności opisów przestrzeni i wielości postaci próżno szukać nawet w powieściach izraelskich. Pewnym wyróżnikiem jest też komentarz odautorski, niespotykany w żadnym innym utworze. Nie bez znaczenia pozostają także — poddane trawestacji — elementy socrealistyczne - mówi Radosław Młynarczyk w wywiadzie zatytułowanym Marek Hłasko nosił różne maski, który można przeczytać na portalu Onet.pl.

Radosław Młynarczyk jest jednym z najlepszych studentów na kierunku filologia polska o specjalności edytorskiej na Wydziale Filologicznym UG. Opracowanie powieści Wilk Marka Hłaski jest jego pracą dyplomową. Publikował także w monografii: Nie-miejsca. Teorie specjalne we współczesnych praktykach interpretacyjnych, Gdańsk 2014 oraz czasopismach literackich i naukowych: „Literaturoznawstwo”, „Wyspa”, „Bliza” i „Stolica” 2015. Był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rok 2014, Rektora UG na II i III roku studiów licencjackich oraz II roku studiów magisterskich oraz Fundacji im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat w roku 2014. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Informacja Wydawnictwa Iskry o powieści Marka Hłaski Wilk:

„Wilk to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody chłopiec, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być”.

W tym roku ukazują się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona została obszernymi przypisami. Druga w opracowaniu krytycznym i edytorskim Radosława Młynarczyka poza tekstem literackim zawiera wstęp historycznoliteracki, wyjaśniający genezę Wilka, a także podejmuje próbę przybliżenia struktury dzieła.

dr Anna Malcer-Zakrzacka

poniedziałek, 24 sierpnia 2015 roku, 12:25