fbpx Stary Maneż – nowy klub muzyczny w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Stary Maneż – nowy klub muzyczny w Gdańsku

Wizualizacja nowego klubuW pierwszej tercji październiku 2015 roku swoje podwoje udostępni nowy gdański klub muzyczny „Stary Maneż”, który powstał w ramach perspektywicznego projektu kulturalnego „Garnizonu Kultury”. Mieści się on na niedostępnych przez ponad 100 lat dla mieszkańców terenach wojskowych, w którym onegdaj stacjonowała elitarna jednostka czarnych huzarów pruskich, a w czasach nieco nam bliższych, nie mniej znane, polskie niebieskie berety.

Klub „Stary Maneż” mieści się w centrum Gdańska-Wrzeszcza w, z wielkim pietyzmem odrestaurowanym, budynku starej ujeżdżalni - stąd nazwa. Obiekt jest wzorcowym przykładem rewitalizacji historycznych budowli, w których tradycja łączy się z nowoczesnością, a ich pierwotne funkcje dostosowane zostały do współczesnych potrzeb. To, co najbardziej zaskakuje w klubie to niezwykły klimat wnętrz, w których rolę dominującą odgrywa historyczny układ wielkich okien oraz czerwone ceglane mury kontrastujące z śnieżno-białymi ościeżnicami. Atutem tych wnętrz jest duża ilość światła dziennego, które pozwala na użytkowanie ich od rana do wieczora. Wszystko, zarówno przeszklone wnętrza, jak i sam budynek z nowoczesnym aneksem harmonijnie współgra z otaczającym budynek, parkiem. Dodatkową ich atrakcją będzie fontanna i piaskownica.

Klub „Stary Maneż” jest nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiektem kulturalnym. Obok mini browaru, kawiarni i wine baru znajduje się sala koncertowo-widowiskowa mogąca pomieścić od 600 do 1.500 gości. Wyposażono ją w supernowoczesny sprzęt nagłośnieniowy i oświetlenie, spełniające wymagania największych gwiazd. Jej widownię można dowolnie konfigurować.

Zamierzeniem twórców klubu „Stary Maneż” jest stworzenie przyjaznego, tętniącego życiem miejsca, które z jednej strony sprzyjać będzie integracji okolicznych mieszkańców, z drugiej przyciągać będzie zarówno twórców, jak i ludzi ciekawych otaczającego ich świata. Dla twórców programu podstawowym kryterium doboru repertuaru jest, jakość i walory estetyczne. Na początku program klubu „Stary Maneż” składa się przede wszystkim z bardzo różnych stylistycznie koncertów, po czym stopniowo rozbudowany on będzie o spektakle teatralne, przeglądy filmowe, wystawy, spotkania autorskie i warsztaty artystyczne oraz inne działania o charakterze edukacyjnym. Ciekawostką może być fakt, że od nowego roku rezydentem klubu będzie Bałtycka Filharmonia Młodych, która koncertować tam będzie regularnie.

Do końca roku w klubie „Stary Maneż” gościć będą gwiazdy światowego formatu: Marianne Faithfull, Fish i Moya Brennan oraz wybitni przedstawiciele polskiego jazzu, pianiści: Adam Makowicz i Sławek Jaskułke, skrzypek Adam Bałdych oraz saksofonista Grzech Piotrowski.

www.starymanez.pl

www.interticket.pl

25 października 2015 - MARIANNE FAITHFULL

Wybitna artystka, upadły anioł lat 60., której skomplikowanym życiorysem można by obdzielić niejedną gwiazdę. Znakomita aktorka i właścicielka „najpiękniej zniszczonego głosu”. Arystokratka, która złamała serce Micka Jaggera, a dzisiaj współpracuje z artystami tej miary, co: Nick Cave, PJ Harvey, Beck, Jervis Cocker, David Bowie, Tom Waits, Elton John, Leonard Cohen, Roger Waters, Metallica czy Soffi Coppola, Robert Wilson. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej wydany w ubiegłym roku CD „Give My Love To London”.

08 listopada 2015 - FISH

Współtwórca sukcesów grupy Marillion. Jeden z najbardziej znanych wokalistów rocka. Muzyk, który z powodzeniem przeciwstawił się dyktatowi światowego show biznesu. Artysta, który w swej długiej karierze nagrał 50 albumów, a teraz, w 30. rocznicę wydania kultowej płyty „Misplaced Childhood”, postanowił odtworzyć na scenie jej repertuar, wzbogacając go o liczne przeboje z okresu solowej działalności. Wedle niepotwierdzonych informacji jest to ostatnia jego trasa koncertowa

12 grudnia 2015 - MOYA BRENNAN

Głos legendarnej grupy Clannad, która obok U2 została oficjalnie uznana za irlandzkie dobro narodowe. Wokalistka, której głos słyszeliśmy w każdym odcinku serialu „Robin z Sherwood”. Artystka, która od ćwierć wieku, poza działalnością w zespole, z powodzeniem kontynuuje karierę solową. Tym razem wystąpi, wykonując najsłynniejsze irlandzkie i światowe kolędy oraz największe przeboje The Clannad.

Marcin Jacobson

poniedziałek, 24 sierpnia 2015 roku, 13:48