fbpx Picturebooks, demokracja i zmiana społeczna | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Picturebooks, demokracja i zmiana społeczna

Rysunek konferencji Rys. Marta Ignerska17 i 18 września na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego będzie miała miejsce konferencja naukowa "Picturebooks, demokracja i zmiana społeczna". Konferencja będzie połączona z warsztatami doktoranckimi.

Picturebooks jako multimedialna forma sztuki zawsze były wykorzystywane do przekazywania idei politycznych, społecznych i kulturowych na różnych poziomach. Tym bardziej, gdy społeczeństwa zmieniają się bardzo szybko, a wydarzenia polityczne wpływają na ruchy kulturowe i społeczne na poziomie zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. W tej sytuacji należy zapytać, w jaki sposób problemy polityczne nie tylko wpływają na treść, ale także na warstwę wizualną, narrację i właściwości formalne picturebooks.

Temat piątej, organizowanej co dwa lata, konferencji poświęconej picturebook inspirowany jest miejscem organizacji konferencji. Gdańsk to konkretne historyczne miejsce, gdzie zmiany społeczne zachodzące w krajach tzw. Nowej Europy były bardzo silne i stały się bardzo ważne dla najnowszej historii i kultury Europy Wschodniej - także ze względu na polityczne i społeczne postawy tych państw wobec wolności i demokracji.

Konferencja odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, który wyróżnia się w zakresie badań zmian społecznych i ich wpływu na politykę edukacyjną i wykluczenie społeczne w edukacji ze względu na płeć, mniejszość kulturową, niepełnosprawność.

Celem konferencji jest zgromadzenie naukowców z różnych krajów i różnych dziedzin, (badania literatury dla dzieci, teoria picturebook, nauki społeczne, historia sztuki, lingwistyka, historia książki i pedagogika), którzy badają różne aspekty funkcjonowania w kulturze i społeczeństwie picturebook i którzy są zainteresowani głównym tematem konferencji.

Więcej informacji na stronie Instytutu Pedagogiki UG.

Rys. Marta Ignerska

piątek, 11 września 2015 roku, 16:06