Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy
Młody ekonomista, Talent autoprezentacji, Finanse dla sprytnych, Reklama a wywieranie wpływu, Tworzenie produktu turystycznego, Praktyk – moja droga w biznesie – to tematy zajęć w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego na Uniwersytecie Gdańskim.
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego podpisał z Fundacją Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych „Porozumienie o współpracy w zakresie prowadzenia Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego na Uniwersytecie Gdańskim". Pierwsza edycja zajęć EUD na UG ruszy już 6 października. W zimowym semestrze roku akademickiego 2015/2016 odbędzie się sześć spotkań.
Udział w zajęciach mogą wziąć uczniowie klas piątych i szóstych szkół podstawowych Gdańska, Sopotu i okolic.
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy to ogólnopolski program edukacji ekonomicznej, który ma na celu promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi oraz zachęcanie ich do bliższego zainteresowania się zagadnieniami gospodarczymi. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.
„Znaczenie wiedzy finansowej we współczesnym świecie zwiększa się, dysponowanie nią urasta do rangi podstawowej kompetencji, dlatego konieczna jest edukacja ekonomiczna od najmłodszych lat. Równie ważne jest kształtowanie przedsiębiorczych postaw, a także umiejętności pracy w grupie i rozwiązywania sytuacji problemowych. Są to zadania edukacyjne, których realizację powinniśmy rozpoczynać już wśród uczniów szkół podstawowych. Wraz z naszymi Partnerami, dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego, działamy w tym zakresie już od siedmiu lat i od tego roku również w Trójmieście lat” – informuje dr Sabina Nowak opiekun lokalny Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Gdańsku/Sopocie.
Zajęcia w ramach EUD są prowadzone na siedmiu uczelniach: na Uniwersytecie Gdańskim, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na Uniwersytetach Ekonomicznych w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu, na Uniwersytecie w Białymstoku i Szczecinie. Semestr zajęć składa się z sześciu spotkań, z których każde trwa dwie godziny lekcyjne. Spotkania EUD mają charakter interaktywny i realizowane są w formule edutainment (nauka poprzez zabawę). Dzielą się na część teoretyczną, czyli wykłady prowadzone przez nauczycieli akademickich, oraz część praktyczną – warsztaty, podczas których każdy uczestnik ma szansę wcielić się w rolę kierownika projektu, negocjatora czy inwestora giełdowego. W nadchodzącej edycji młodzi studenci będzie mogli dowiedzieć się, między innymi: czym jest marketing, jak poznać jego strategie, do czego potrzebni są ekonomiści, jaka jest rola banków w gospodarce, a także czy warto przystąpić do strefy euro. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów współpracujących z Fundacją.
Każdy student otrzymuje indeks, w którym zbiera stemple, potwierdzające obecność na zajęciach. Semestr zajęć kończy się testem wiedzy i wręczeniem wartościowej nagrody najlepszym studentom z danego ośrodka. Zaliczenie semestru zajęć uzyskuje student, który weźmie udział w co najmniej czterech zajęciach EUD.
EUD posiada także ofertę skierowaną do rodziców i opiekunów. Jest to cykl zajęć poświęconych zagadnieniom związanym z wychowaniem, kształtowaniem kompetencji społecznych i postaw przedsiębiorczych dzieci oraz świadomym korzystaniem z mediów masowych.
EUD działa od 2008 roku. Indeks EUD co roku otrzymuje ponad 1 600 uczniów z całego kraju, a grono absolwentów i uczestników EUD liczy już prawie 10 000 uczniów! W nadchodzącej edycji rozdanych zostanie ponad 700 indeksów. Nabór na zajęcia będzie prowadzony do 18 września br. Uczestnictwo w zajęciach EUD jest nieodpłatne.
Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje na temat programu zajęć dla każdego z ośrodków EUD, harmonogramu i miejsca spotkań dostępne są na stronie: www.uniwersytet-dzieciecy.pl.