Inwestorzy pomogą naukowcom
29 października w gdańskim STARTERZE spotkają się dwa światy. Z jednej strony staną ambitni naukowcy. Z drugiej - inwestorzy i praktycy biznesu wspierani przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Cel jest prosty, podzielenie się praktycznym doświadczeniem, networking oraz znalezienie projektów naukowych, w które fundusze inwestycyjne skupione wokół programu NCBR, BRIdge Alfa, będą mogły zainwestować nawet 1 mln złotych. Stanie się to możliwe dzięki Alfa School – dwudniowemu bezpłatnemu wydarzeniu, przygotowującemu naukowców do komercjalizacji swoich projektów. Organizatorami przedsięwzięcia są SpeedUp Venture Capital Group, gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, globalna firma prawnicza, Dentons. Patronat nad wydarzeniem objęło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Dotychczasowe doświadczenia funduszy inwestycyjnych w zakresie współpracy ze światem nauki nie są najlepsze. Zwykle bardzo trudno skomunikować te dwa obszary. Dlatego razem z naszymi parterami, zdecydowaliśmy się podzielić się wiedzą i doświadczeniem z naukowcami. Liczymy, że dzięki serii spotkań szkoleniowych i rozmów twarzą w twarz z inwestorami i praktykami biznesu, organizowanych w ramach Alfa School, naukowcy i innowatorzy będą czuli się pewniej we współpracy z funduszami i chętniej będą sięgać po środki, którymi dysponujemy – mówi Tomasz Czapliński, członek zarządu funduszu SpeedUp BRIdge Alfa, należącego do SpeedUp Venture Capital Group.
– O polskich wynalazcach i ich realizacjach mówi się coraz częściej w kontekście globalnym. Nasi naukowcy są ambitni i mają potencjał, by tworzyć i odkrywać nowatorskie rozwiązania. To, czego im brakuje to kompetencje do skomercjalizowania pomysłów, zainteresowania nimi inwestorów, zdobycia finansowania na dalszy rozwój projektu. Alfa School jest naszą odpowiedzią dla wszystkich wybitnych, ale potrzebujących wsparcia pomysłów, dlatego projekt ma charakter ogólnopolski. Do udziału w nim zapraszamy naukowców z całego kraju – dodaje Małgorzata Jasnoch, CEO Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
Dlaczego warto pojawić się 29-go i 30-go października w gdańskim STARTERZE?
Uczestnicy październikowego szkolenia Alfa School poznają m.in. zasady budowania modelu biznesowego dla swojego projektu naukowego; dowiedzą się, jakie modele współpracy z inwestorem są możliwe, przedyskutują wątpliwości dotyczące praw majątkowych i dowiedzą się, jak przygotować prezentację inwestorską. Co więcej, po południu 29-go października, uczestnicy będą mieli czas na skonsultowanie projektów twarzą w twarz z inwestorem oraz poznają tych naukowców, którzy już współpracują z funduszami i z sukcesem komercjalizują swoje projekty.
– Chcemy wspierać polskich innowatorów w osiąganiu międzynarodowych sukcesów, tym bardziej, że dysponujemy globalną bazą podmiotów zainteresowanych innowacjami w polskiej nauce. Dlatego chętnie podzielimy się doświadczeniem w zakresie pomocy udzielanej naukowcom w procesie komercjalizacji – dodaje Michał Kordaczuk, Co-head Dentons Poland Startup Program, funkcjonującego w międzynarodowej kancelarii prawnej Dentons.
Inicjatywę wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Dążymy do zwiększenia innowacyjności naszej gospodarki, a jednym ze środków ku temu jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników B+R. Aby osiągnąć ten cel w programie BRIdge Alfa oferujemy najlepszym, nie bojącym się podejmować najbardziej ambitnych projektów naukowcom, nie tylko wsparcie finansowe, ale także bezcenne wsparcie merytoryczne i opiekę biznesową w przypadku zainteresowania ze strony inwestorów. Cieszymy się, że nasz partner wyszedł z tak ciekawą i potrzebną inicjatywą. Udział w szkoleniu umożliwia naukowcom zdobycie wiedzy i umiejętności, które zwiększą szansę na komercyjny sukces ich projektów w przyszłości – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.
Udział w Alfa School jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy: https://openoffice.typeform.com/to/l8NsQl. Liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegóły oraz rejestracja na stronach: