fbpx Nagroda MNiSW dla prof. Michała Horodeckiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Nagroda MNiSW dla prof. Michała Horodeckiego

Prof. Michał Horodecki z synami podczas gali wręczenia nagród Fot. MNiSWProfesor Michał Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego znalazł się w gronie najwybitniejszych polskich naukowców wyróżnionych Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Michał Horodecki otrzymał nagrodę w kategorii badań podstawowych. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim fizyką kwantową i jest uznawany za jednego z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie badań nad splątaniem kwantowym. Prof. Michał Horodecki jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, publikowanych i cytowanych w cenionych naukowych czasopismach. Jest także laureatem wielu naukowych nagród, w tym  prestiżowej „QUROPE Quantum Information Award”, przyznawanej młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informacji kwantowej.

Uroczysta gala wręczenia Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się 12 października 2015 roku, w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Laureaci odebrali statuetki z rąk Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Uhonorowani zostali badacze najwybitniejsi w swoich dyscyplinach, odkrywcy nowych technologii, autorzy istotnych teorii i dzieł naukowych.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki), za wybitne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, za całokształt dorobku naukowego oraz za osiągnięcia organizacyjne. Kandydatów do Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłaszają rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz nauki oraz prezes i poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.

Wszyscy laureaci nagród ministra oraz informacja MNiSW na stronie: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/tegoroczne-nagrody-ministra-rozdane.html

Warto przypomnieć, że Uniwersytet Gdański od lat należy do czołowych ośrodków naukowych w dziedzinie fizyki kwantowej. Tu powstały koncepcje i rozwiązania stosowane na całym świecie, a  wyniki prac naukowych  były cytowane w tysiącach prac innych autorów i stosowane w dziesiątkach laboratoriów.  To zaowocowało powołaniem w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, które pełni rolę ważnego ogniwa w europejskiej przestrzeni badawczej w dziedzinie informatyki kwantowej. Naukowcy z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, skupieni przede wszystkim w zespołach prof. Ryszarda Horodeckiego oraz prof. Marka Żukowskiego prowadzą badania nad kryptografią kwantową, stanami ze związanym splątaniem, kwantową pamięcią, klonowaniem i kasowaniem informacji kwantowej, interferometrią kwantową (obaj naukowcy są laureatami wielu naukowych nagród, w tym Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, nazywanej Polskim Noblem, za badania w dziedzinie fizyki kwantowej) . Pionierzy informatyki kwantowej w świecie: profesor Charles H. Bennett z USA oraz  Anton Zeilinger z Austrii otrzymali tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego