fbpx Dyskusja o „Stratach ubocznych” Zygmunta Baumana | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dyskusja o „Stratach ubocznych” Zygmunta Baumana

Okładka książki Straty uboczne Zygmunta BaumanaDr Wojciech E. Zieliński zaprasza na „Spotkanie z lekturą”. Jest to pierwsze pod tym tytułem spotkanie, ale stanowi kontynuację spotkań seminaryjnych, wcześniej organizowanych przez wykładowcę w ramach, kolejno, Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego i Zakładu Socjologii Wychowania UG.

Formuła bieżącego cyklu jest merytorycznie szeroka i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Dr Zieliński nie zakłada jego obowiązkowej kalendarzowej regularności, choć zapowiada, że znaczące jest prawdopodobieństwo wykorzystania czwartkowych popołudni. Za każdym razem istotnym składnikiem spotkania będzie – po uprzedniej lekturze – dyskusja wybranego materiału problemowego.

Tematem pierwszego spotkania z lekturą będzie krytyka społeczeństwa konsumpcyjnego w myśli Zygmunta Baumana. Wprowadzenie przygotowała mgr Katarzyna Cikała. Podstawą dyskusji będą dwa rozdziały z książki Zygmunta Baumana pt. "Straty uboczne. Nierówności społeczne w epoce globalizacji", wydanej w 2012 roku nakładem WN UJ w Krakowie – „Moralność a konsumpcjonizm” i .”Prywatność, tajność, intymność, więzy międzyludzkie i inne ofiary uboczne płynnej nowoczesności”.

Termin i miejsce spotkania: czwartek, 26 listopada, godz. 16.30, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk, pokój S528.

Katarzyna Cikała, magister filozofii (spec. Etyka stosowana), doktorantka przy Katedrze Etyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na tej samej uczelni. Inicjatorka konferencji naukowych, członek zarządu Samorządu Doktorantów UPJPII oraz w latach 2013/2014 Pełnomocnik ds. Uniwersytetów przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Zainteresowania naukowe: etyka, filozofia społeczna, filozofia konsumpcjonizmu, postmodernizm, komunikacja społeczna.

Wybrane publikacje: Chciwość w społeczeństwie konsumpcyjnym, czyli o potrzebach konsumenta, [w:] Chciwość w życiu publicznym, red. W. Zuziak, J. Mysona Byrska, Kraków 2013; Społeczeństwo konsumentów. Kilka słów o racjonalizacji na sprzedaż, [w:] Społeczeństwo rozumne? O relacji między jednostkami a racjonalnością, red. K. Cikała, K. Drążkiewicz, W. B. Zieliński, Kraków 2014; Normy w społeczeństwie nadzoru, [w:] Normy, dewiacje i kontrola społeczna, red. J. Zamecka, t. XV, Warszawa 2014.

wtorek, 24 listopada 2015 roku, 12:53