fbpx Patogeneza świata mieszczańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Patogeneza świata mieszczańskiego

Okładka książki Krytyka i kryzysEuropejskie Centrum Solidarności i Fundacja Res Publica zapraszają na spotkanie wokół książki: Reinharta Kosselecka „Krytyka i kryzys. Stadium patogenezy świata mieszczańskiego”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 7 grudnia, o godz. 17.30 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1. Dyskutować będą: Jakub Duraj – filozof, tłumacz książki; Jacek Kołtan – filozof, Europejskie Centrum Solidarności; Piotr Zamojski – pedagog, Uniwersytet Gdański.

Krytyka i kryzys. Studium patogenezy świata mieszczańsko-obywatelskiego to jedna z najważniejszych prac Reinharta Kosellecka, niemieckiego badacza i jednego z najważniejszych przedstawicieli powojennej humanistyki europejskiej. Po raz pierwszy opublikowana w 1959 roku, Krytyka i kryzys stanowi ważny głos w trwającej kilkadziesiąt lat, w Niemczech i na świecie, dyskusji nad kontrowersyjnym dziedzictwem oświecenia, w szczególności oświeceniową genezą dwudziestowiecznych kryzysów, II Wojny Światowej i totalitaryzmu. Paradoksalnie jej spóźniona prezentacja polskim czytelniczkom i czytelnikom, wydarza się w interesującym czasie głębokich przewartościowań społecznych i politycznych, dając możliwość zinterpretowania radykalizacji społecznych, których dziś stajemy się świadkami zarówno w Polsce, jak i Europie. To fascynująca lektura dla każdego, kto próbuje zdać sobie sprawę z przeobrażeń, jakim podlegają dziś nasze społeczeństwa.

piątek, 4 grudnia 2015 roku, 9:55