fbpx Matematyka i fizyka Pomorza – konsorcjum UG i PG | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Matematyka i fizyka Pomorza – konsorcjum UG i PG

Rektorzy PG i UG oraz dziekani wydziałów matematycznych obu uczelni Fot. Krzysztof KrzempekWydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej utworzyły konsorcjum naukowe pod nazwą „Matematyka i fizyka Pomorza”. To drugie, po „Gdańskiej Chemii Akademickiej”, tak szerokie porozumienie tym razem pomiędzy gdańskimi matematykami i fizykami oraz największymi w regionie pomorskim uczelniami. Jak podkreślili rektorzy oraz dziekani wydziałów matematyczno-fizycznych obu uczelni – konsorcjum otworzy nowe możliwości naukowe, dydaktyczne i instytucjonalne. Poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla nauki i gospodarki dziedzinach jak matematyka, fizyka, nanotechnologia czy inżynieria materiałowa.

Umowa o utworzeniu konsorcjum „Matematyka i fizyka dla Pomorza” została podpisana podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej 16 grudnia 2015 roku. Umowę podpisali prof. Piotr Bojarski Dziekan Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Ryszard Barczyński, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. W uroczystości udział wzięli rektorzy obu uczelni – prof. Bernard Lammek Rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz prof. Henryk Krawczyk Rektor Politechniki Gdańskiej oraz przedstawiciele społeczności akademickiej PG i UG.

Konsorcjum poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w takich dziedzinach, jak matematyka, fizyka, nanotechnologia czy inżynieria materiałowa. Jednym z jego zadań będzie koordynacja prowadzenia wspólnych działań w zakresie pozyskiwania środków na projekty badawcze, badawczo­rozwojowe oraz inwestycyjne zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Opracowane zostaną także procedury umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie infrastruktury badawczej obu wydziałów dla wspólnie prowadzonych przedsięwzięć. Porozumienie wzmocni pozycję wydziałów matematyczno-fizycznych obu uczelni, które już dziś są wysoko notowane na arenie krajowej i międzynarodowej.

Warto podkreślić, że oba wydziały już obecnie wspólnie realizują projekty badawcze i planują utworzenie wspólnych studiów doktoranckich o szerokim zakresie dyscyplinarnym. Urozmaicona oferta wykładowa profesorów obu uczelni i wizytujących z zagranicy oraz zintegrowany program wspierania wymiany doktorantów z innymi ośrodkami naukowymi i wspólne promotorstwo prac doktorskich z pewnością zwiększą atrakcyjność studiów doktoranckich. Konsorcjum umożliwi także lepsze oraz skuteczniejsze popularyzowanie i upowszechnianie wyników prac naukowo­badawczych prowadzonych na obu wydziałach.

Jest to już drugie, tak szerokie porozumienie pomiędzy największymi na Pomorzu uczelniami – Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską. Pierwsze, pod nazwą „Gdańska Chemia Akademicka”, zostało podpisane 9 lipca 2015 roku pomiędzy Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej .

Na zdjęciu od lewej –  prof. Henryk Krawczyk rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Ryszard Barczyński, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, prof. Bernard Lammek rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Krzysztof Krzempek.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego