Rusza trzecia edycja programu „Atom dla Nauki”
12 stycznia br. startuje kolejna, trzecia już edycja programu „Atom dla Nauki”, ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego PGE EJ 1, poprzez który Spółka zachęca studentów i kadrę naukową szkół wyższych do bliższego zainteresowania się energetyką jądrową. W bieżącym roku akademickim PGE EJ 1, odpowiedzialna za budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, będzie rozwijać współpracę programową z kilkoma uczelniami wyższymi, a dla młodych naukowców przygotowała atrakcyjne konkursy.
Celem III edycji programu „Atom dla Nauki”, podobnie jak w latach ubiegłych, jest popularyzacja wiedzy na temat energetyki jądrowej zarówno wśród studentów, jak i kadry naukowej uczelni wyższych. Ideą, która przyświeca projektowi, jest promocja młodych, polskich naukowców oraz wspieranie ośrodków naukowych w tworzeniu zaplecza eksperckiego dla rozwijającego się w Polsce sektora energetyki jądrowej.
Współpraca programowa z uczelniami wyższymi
W roku akademickim 2014/15 PGE EJ 1 podpisała porozumienie o współpracy w obszarze działań edukacyjnych z czterema uczelniami technicznymi: Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Politechniką Łódzką. W ramach umów szkoły wyższe zorganizowały szereg spotkań informacyjnych, specjalistycznych warsztatów i debat oksfordzkich dla studentów, a także cykl wykładów dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych z wybranych województw. Powstały wystawy i materiały edukacyjne na temat energetyki jądrowej (animacje video i prezentacje multimedialne) oraz szereg publikacji popularno-naukowych prezentujących doświadczenia innych krajów w zakresie energetyki jądrowej. Założeniem III edycji programu Atom dla Nauki jest kontynuacja współpracy z dotychczasowymi uczelniami, a także zaproszenie do udziału w programie kolejnych ośrodków naukowych.
Konkursy dla studentów i kadry naukowej
W ramach tegorocznej edycji programu, również 12 stycznia br., startują dwa konkursy. Pierwszy, skierowany do studentów, polega na rozwiązaniu zadania problemowego związanego z energetyką jądrową. Spółka chce zainteresować tą tematyką studentów nie tylko kierunków ścisłych i technicznych, ale także społecznych, przyrodniczych medycznych, prawa, czy turystyki. W drugim, dedykowanym doktorantom i kadrze naukowej, zostaną nagrodzone najlepsze publikacje naukowe poświęcone szeroko rozumianej technologii jądrowej. Nagrodami dla laureatów konkursów będą m.in. wyjazd studyjny do wybranej elektrowni jądrowej oraz nagrody pieniężne.
Dzień z Atomem dla Nauki
Budowa elektrowni jądrowej i całego sektora jądrowego to złożone przedsięwzięcie wymagające wsparcia specjalistów z wielu różnych dziedzin. W związku z tym w nadchodzącym roku, pod hasłem Dzień z Atomem dla Nauki, PGE EJ 1 zorganizuje na uczelniach spotkania z ekspertami, którzy przybliżą ich słuchaczom różne aspekty energetyki jądrowej oraz pomogą ukierunkować i wybrać specjalizacje.
„Atom dla Nauki” jest elementem ogólnopolskich działań edukacyjno-informacyjnych realizowanych przez PGE EJ 1 w ramach programu „Świadomie o Atomie”. Partnerami tegorocznej edycji programu są: Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polskie Towarzystwo Nukleoniczne i Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN.
Więcej informacji na: www.swiadomieoatomie.pl
Plakaty informacyjne konkursu Atom dla Nauki
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Plakat informacyjny konkursu Atom dla Nauki dla kadry naukowej | 915.65 KB |
Plakat informacyjny konkursu Atom dla Nauki dla studentów | 359.85 KB |