fbpx Uroczyste zakończenie Rok Matematyki na Pomorzu | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Uroczyste zakończenie Rok Matematyki na Pomorzu

strona www Roku Matematyki na PomorzuRok temu na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował z tej okazji 30 znaczących, przygotowanych z dużym rozmachem wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, w ramach których odbyło się kilkaset  konkursów, wykładów popularnonaukowych, prezentacji, wystaw, zabaw i gier matematycznych, a także 110 warsztatów. Udział w nich wzięło ponad 6 tysięcy uczestników. Uroczyste podsumowanie Roku Matematyki na Pomorzu z udziałem rektorów pomorskich uczelni, przedstawicieli władz samorządowych, współorganizatorów, nauczycieli i uczniów pomorskich szkół odbyło się na Politechnice Gdańskiej.

Rok Matematyki na Pomorzu został ogłoszony przez Sejmik Województwa Pomorskiego i odbywał się z inicjatywy trzech pomorskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przez cały 2015 rok odbywały się wydarzenia, których celem było popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki.

Jak zgodnie ocenili uczestnicy i współorganizatorzy tego unikatowego projektu, działania w Roku Matematyki znacznie przerosły oczekiwania inicjatorów. Łącznie we wszystkich wydarzeniach uczestniczyło niemal 200 tysięcy osób. W całym województwie do obchodów włączyły się szkoły, instytucje, fundacje, samorządy lokalne oraz rodzice. Przez cały rok odbywały się różne imprezy propagujące matematykę – festyny, turnieje, podchody matematyczne, konkursy, lekcje otwarte, wystawy, projekcje filmów nawiązujących do matematyki, wykłady, seminaria, konferencje, warsztaty, święta matematyki w powiatach, happeningi, tworzono gazetki matematyczne, a nawet odbywały się pokazy mody.

Uroczysta konferencja podsumowująca odbyła się 21 stycznia na Politechnice Gdańskiej. Otworzył ją Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Krzysztof Trawicki. Spotkanie z rektorami pomorskich uczelni: prof. Bernardem Lammkiem Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Henrykiem Krawczykiem Rektorem Politechniki Gdańskiej i prof. Romanem Drozdem Rektorem Pomorskiej Akademii w Słupsku poprowadził Jacek Naliwajek z Radia Gdańsk. Rektorzy dzielili się z publicznością zarówno anegdotami ze swojego życia związanymi z matematyką, jak i refleksjami dotyczącymi kondycji i przyszłości matematyki.

- Dobrym matematykiem trzeba się urodzić, ale aby sprawnie posługiwać się matematyką w życiu, wystarczy rzetelna wiedza, przekazywana przez rzetelnych nauczycieli. Matematyka nie jest trudna, ale muszą jej nauczać dobrze wykształceni i godziwie opłacani nauczyciele – podkreślił Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek.

W czasie konferencji zostały wręczone podziękowania i symboliczne statuetki przedstawicielom miast i powiatów województwa pomorskiego,  w których nauczyciele z wielkim zaangażowaniem organizowali matematyczne spotkania. Podziękowania trafiły także do współorganizatorów Roku Matematyki  na Pomorzu – Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Regionalnego Centrum Nauczania Kreatywnego w Gdańsku, a także do przedstawicieli firm – sponsorów i partnerów projektu. Na zakończenie Adam Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, wygłosił referat „Matematyka w perspektywie długoterminowej – instrumenty wsparcia edukacji w województwie pomorskim”.

Konferencji towarzyszył happening matematyczny – konkursy, gry, zabawy, prezentacje i spotkania, przeznaczone dla uczniów pomorskich szkół.

Rok Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim

W czasie Roku Matematyki na Pomorzu Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu  Gdańskiego zorganizował 30 znaczących, przygotowanych z rozmachem wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, w ramach których odbyło się kilkaset  konkursów, wykładów popularnonaukowych, prezentacji, wystaw, zabaw i gier matematycznych i aż 110 warsztatów. Udział w nich wzięło ponad 6 tysięcy uczestników – dzieci, uczniów na wszystkich poziomach edukacji, nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku.

Wśród najciekawszych warto wymienić: Ogólnopolski Konkurs Akademicki „Mat2Tab 2015” (tworzenie materiałów dydaktycznych, wspomagających nauczanie matematyki), matematyczne referaty uczniowskie, Konkurs matematycznego orgiami, Konkurs na komiks, Ligę matematyczną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, Ogródek matematyczny (matematyka dla najmłodszych) oraz Pomorską Noc Matematyki, która odbyła się z 13 na 14 marca 2015 roku i Dzień Liczby Pi.

W czasie takich wyjątkowych spotkań, jak seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz” oraz „Matematyka jako ważny składnik kultury i cywilizacji” Uniwersytet Gdański odwiedziło ponad 2500 uczniów i nauczycieli.

Matematyka była także źródłem artystycznej, a nawet kulinarnej inspiracji – na Wydziale odbyły się wystawy prac plastycznych inspirowanych matematyką, a uczniowie wzięli udział w konkursie kulinarnym na danie inspirowane matematyką: „Matematyka na talerzu – smakołyki na rok matematyki”.

Jedną z najważniejszych inicjatyw było rozpoczęcie pierwszej edycji Pomorskich Meczów Matematycznych. W konkursowej rywalizacji udział wzięło 90 szkół z całego województwa i ponad 1000 uczniów. Każdy mecz stał się świętem matematyki, a matematyczne rozgrywki zaowocowały nowymi kontaktami, przyjaźniami i współpracą pomiędzy szkołami, uczniami i nauczycielami.

Wiele wydarzeń, które odbyły się w ramach Roku Matematyki na Pomorzu z inicjatywy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego nabrało charakteru cyklicznego i zaowocuje w przyszłych latach kolejnymi spotkaniami promującymi matematykę wśród uczniów, nauczycieli i mieszkańców Pomorza.

Więcej informacji na stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/

piątek, 22 stycznia 2016 roku, 8:54