fbpx Pomorski Nobel dla prof. Marka Żukowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Pomorski Nobel dla prof. Marka Żukowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego

prof. Marek ŻukowskiProf. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden ze światowych liderów w dziedzinie fizyki kwantowej,  został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2015 w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za sformułowanie teoretycznych podstaw eksperymentalnej interferometrii wielofotonowej stanów splątanych i badanie konsekwencji zjawisk nieklasycznych dla naszego zrozumienia podstaw teorii kwantów oraz możliwości zastosowania tych zjawisk w kwantowej komunikacji.

Laureatką tegorocznej nagrody w kategorii nauk humanistycznych i społecznych została prof. Danuta Popinigis z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, nazywana także Pomorskim Noblem, przyznawana jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia naukowe. Uroczystość wręczenia nagród, z udziałem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, odbędzie się 28 stycznia o godz. 12.00 w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 w Gdańsku.

Profesor Marek Żukowski jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie fizyki kwantowej. Podstawami mechaniki kwantowej i kwantową informacją zajmuje się od 1987 roku. Jest autorem ponad 150 prac naukowych. W czołowym naukowym czasopiśmie amerykańskim Physical Reviev Letters  opublikowano 27 jego prac, a w Nature dwa artykuły i dwa komentarze. Seria tych prac była cytowana około 5000 razy. Był wielokrotnie nagradzany znaczącymi wyróżnieniami za badania w zakresie fizyki kwantowej. Są to między innymi Nagroda Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Nagroda Naukowa im. Marii Skłodowskiej-Curie Polskiej Akademii Nauk, międzynarodowa Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS, którą otrzymał wspólnie z prof. Haraldem Weinfurterem z Uniwersytetu w Monachium. Jest także laureatem szeregu Nagród Ministra Nauki. Realizował  granty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Ministerstwa Nauk i Szkolnictwa Wyższego,  a także granty FNP, w tym ostatnio TEAM, a wcześniej otrzymał od FNP prestiżowy grant-nagrodę obecnie nazywaną Mistrz. Był też kierownikiem polskich zespołów realizujących szereg grantów VI i VII Programu Ramowego UE. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki. Od 1 stycznia jest redaktorem czasopisma American Physical Society Physical Review A.

Najważniejsze osiągnięcia  prof. Marka Żukowskiego to opracowanie metody  obserwacji interferencji wielofotonowej i szereg prac dotyczących interpretacji i struktury praw rządzących światem atomów i cząstek. W praktyce oznacza to między innymi badania nad szeroko rozumianą komunikacją kwantową i opracowywaniem najbezpieczniejszych szyfrów (biogram prof. Marka Żukowskiego w załączniku).

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego