Spotkanie z Mariuszem Grzegorzkiem
Zapraszamy 25 lutego (czwartek) o godzinie 18.30 na spotkanie z MARIUSZEM GRZEGORZKIEM, rektorem PWSFTViT w Łodzi oraz aktorami: Martą Herman i Marcinem Miodkiem, które poprowadzi Paweł Biliński. Spotkanie połączone będzie z pokazem filmu ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK reżyserii Mariusza Grzegorzka (2015), 92 min.
Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG,
Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Bilet 8 zł ulgowy / 10 zł normalny
ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK to pierwszy w historii szkolnictwa artystycznego pełnometrażowy film fabularny, będący dyplomem studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI. Reżyser filmu i jednocześnie rektor uczelni Mariusz Grzegorzek stworzył wraz z młodymi aktorami przejmujący i niejednoznaczny obraz filmowy, zrealizowany bez ulgowej taryfy artystycznej Zachęceni zarówno ZŁOTYM PAZUREM, główną nagrodą w konkursie Inne Spojrzenie na festiwalu filmowym w Gdyni, licznymi zaproszeniami na wydarzenia filmowe w kraju i za granicą /Japonia, Niemcy, Austria, Litwa, Portugalia, Czechy, Brazylia /, a przede wszystkim pozytywnym odbiorem u widzów na dotychczasowych pokazach, chcielibyśmy pokazać młodych, utalentowanych ludzi w trudnym dla nich momencie startu w zawodowe życie, nie tylko na pokazach festiwalowych, ale również szerszej publiczności w kinach od lutego.
ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK to cztery niezależne nowele filmowe, w których mieści się i czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości , i neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki, i bolesna opowieść o młodym małżeństwie i ich córeczce, którzy mimo próby wzięcia odpowiedzialności za swoje życie z trudem wytrzymują presję rzeczywistości , jednak dramatyczny epizod przywraca im siłę; i wreszcie wyrafinowana , ale zanurzona równocześnie w popkulturze, wizyjna , poetycka adaptacja baśni greckiej. Tym , co nadaje filmowym historiom wspólną emocjonalną temperaturę, jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody. Te cztery części spięte fragmentami dokumentalnymi z castingu oraz frenetycznym, surrealnym w kontekście całości tanecznym finałem, inspirowanym kinem bollywoodzkim, tworzą oryginalną wypowiedź filmową.