fbpx Dzień Chiński – Święto Wiosny w Instytucie Konfucjusza | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Dzień Chiński – Święto Wiosny w Instytucie Konfucjusza

Spektakli Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca z Ordos i Teatru Pieśni i Tańca Mongolii WewnętrznejChiński śpiew, taniec z wachlarzami, recytacja chińskich wierszy, a także ceremonia parzenia herbaty, warsztaty kaligrafii oraz degustacja chińskich potraw – to atrakcje Dnia Chińskiego – Święta Wiosny w Instytucie Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Czas: 16 marca 2016 r., godz. 15:00

Miejsce: Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim, ul. Bażyńskiego 1a, Gdańsk

Organizator: Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim

W planie wydarzenia jest część artystyczna przerywana grami oraz quizami związanymi z Chinami oraz część warsztatowa. Na początku goście usłyszą chiński śpiew i wiersze, a także obejrzą taniec z wachlarzami w wykonaniu młodych chińskich artystów, którzy kształcą się na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, studentów kierunku Sinologia na UG oraz słuchaczy i pracowników Instytutu Konfucjusza przy UG. Później pracownicy Instytutu Konfucjusza przybliżą tradycję parzenia herbaty, kaligrafii, papierowych wycinanek oraz chińskich zabaw np. diabolo (Dou kong zhu). Odbędzie się również degustacja chińskich potraw.

Warto dodać, że zarówno herbaciarnia jak i pracownia kaligrafii w Instytucie są w pełni wyposażone autentycznymi przedmiotami z Chin, więc można się w nich poczuć jak w Państwie Środka.

O Instytucie Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim

Pierwszy Instytut Konfucjusza utworzono w Seulu 21 listopada 2004 roku, a pierwszy polski Instytut Konfucjusza powstał w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim w 2006 roku. Dwa lata później otwarto trzy kolejne Instytuty: w Opolu, działający przy Politechnice Opolskiej, Poznaniu (przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza) i Wrocławiu (na Uniwersytecie Wrocławskim). Ostatnim utworzonym w Polsce Instytutem Konfucjusza jest Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim, który został otwarty w 2015 roku. Na mocy porozumienia z Centralą Instytutów Konfucjusza (Confucius Institute Headquarters of China), Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim działa jako międzyuczelniana jednostka organizacyjna prowadzona wspólnie z Chińskim Uniwersytetem Nauk Politycznych Młodzieży Chińskiej (China Youth Univeristy of Political Studies). Głównym celem Instytutu jest propagowanie języka i kultury chińskiej poprzez ofertę dydaktyczną, prowadzenie badań naukowych i publikowanie ich wyników, organizację kursów językowych oraz imprez kulturalnych.

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego