fbpx Studenci i absolwenci z niepełnosprawnością zaplanują swoją karierę on-line | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Studenci i absolwenci z niepełnosprawnością zaplanują swoją karierę on-line

Kadr z filmu reklamowego doradza.myFundacja Integralia stworzyła platformę internetową, która ma odpowiadać na szczególne potrzeby studentów z niepełnosprawnościami związane m. in. ze znalezieniem pracy. Już od kwietnia tego roku niepełnosprawni studenci i absolwenci skorzystają ze wsparcia specjalistów rynku pracy przy wyznaczaniu ścieżki zawodowej. Usługa będzie dostępna z każdego miejsca w Polsce, bez konieczności wychodzenia z domu.

Na uczelniach wyższych uczy się obecnie ok. 30 tys. niepełnosprawnych studentów. Studiują, by się rozwijać i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Nierzadko bez konkretnego pomysłu na przyszłość zawodową. Potwierdza to badanie przeprowadzone wśród studentów z niepełnosprawnością na czterech trójmiejskich uczelniach. Wśród tych osób funkcjonują dwie główne kategorie problemów:

1. związane z niepełnosprawnością: bezradność wobec swojej sytuacji, brak akceptacji siebie, lęk przed postrzeganiem przez pryzmat osoby niepełnosprawnej;

2. związane z karierą zawodową: brak planu na przyszłość zawodową, niewiedza nt. praw i obowiązków jako pracownika, niewiedza nt. przedstawiania niepełnosprawności na rynku pracy.

Aby pomóc im w rozwiązaniu tych dylematów Fundacja Integralia uruchomiła projekt doradza.my. Jest on skierowany do studentów i absolwentów z niepełnosprawnością, którzy chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, świadomie wyznaczyć cele zawodowe, wzmocnić swój potencjał i pewność siebie. Na projekt składa się cykl 10 spotkań online prowadzonych na platformie www.doradza.my. Tematyka spotkań dotyczy m. in. planowania kariery, skutecznego poszukiwania pracy, sposobów rozwoju kompetencji, przełamywania barier czy lęków. Udział w projekcie to również szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego pod okiem specjalistów, pracujących na co dzień w Grupie ERGO Hestia – patronującej Fundacji Integralia.

– To pierwsza taka platforma w Polsce – mówi Monika Truszkowska-Bednarek, prezes Fundacji Integralia. Wirtualne spotkania prowadzone będą przez różnych ambasadorów – doradców zawodowych, coachów czy pośredników pracy. Oprócz specjalistów ds. kariery, webinary poprowadzą również eksperci – przedstawiciele różnych zawodów, którzy opowiedzą o swojej profesji. Nie zabraknie też osób prezentujących swoje pasje i historie sukcesu. Użytkownicy będą mogli zadawać pytania w trakcie trwania webinarów. Będą mieli również szansę odbycia indywidualnej konsultacji z wybranym ambasadorem. Na platformie udostępnione zostaną także poradniki poszerzające wiedzę z danego zagadnienia. Końcowym etapem jest 3-miesięczny płatny staż w Grupie ERGO Hestia dla uczestników spełniających kryteria projektowe – dodaje Monika Truszkowska-Bednarek.

Oprócz inspiracji szkolenia mają dostarczyć niezbędnej wiedzy, by już w czasie studiów bez kompleksów i z pełną świadomością wykonać pierwszy krok w kierunku zdobycia satysfakcjonującej pracy.

Rejestracja do projektu będzie możliwa od 21 marca, a pierwsze webinary odbędą się na początku kwietnia bieżącego roku. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.doradza.my.

Projekt został opracowany w oparciu o metodykę Design Thinking. Usługa na każdym etapie, od koncepcji, po wdrożenie powstawała przy udziale potencjalnego odbiorcy – studenta z niepełnosprawnością.

Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia jest jednym z kluczowych przedsięwzięć współtworzących program aktywnej odpowiedzialności Grupy ERGO Hestia. Została powołana w 2004 r. przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, z inicjatywy Prezesa Zarządu, Piotra M. Śliwickiego. Głównym zadaniem Fundacji Integralia jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami na drodze do samorealizacji zawodowej, w szczególności poprzez współtworzenie przyjaznych miejsc pracy w Grupie ERGO Hestia oraz w innych firmach i instytucjach. Zespół Fundacji to specjaliści, którzy podpowiadają osobom z niepełnosprawnością, jak stać się konkurencyjnym na rynku pracy – jak budować i wykorzystywać własny potencjał, swoje umiejętności i atuty, zamiast koncentrować się na ograniczeniach.

wtorek, 5 kwietnia 2016 roku, 14:40