fbpx Badacze Chin spotkają się w Gdańsku | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Badacze Chin spotkają się w Gdańsku

Plakat Sinowarsztatów15-17 kwietnia 2016 roku w Instytucie Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskich Studenckich Warsztatów Sinologicznych "Sinowarsztaty", zorganizowana wspólnie przez Pracownię Sinologii Uniwersytetu Gdańskiego, Koło Naukowe Sinologów Uniwersytetu Gdańskiego, Zakład Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz  Sinologiczne Koło Naukowe Uniwersytetu Warszawskiego.

"Sinowarsztaty" stanowią kontynuację tradycji sinologii warszawskiej, najpierw znanej jako "sinowyjazdy". Głównie skupiano się wtedy na organizacji zajęć z praktycznej nauki języka chińskiego, gry i zabawy językowe, a także zajęcia o charakterze rekreacyjnym.

W 2013 roku, na podstawie doświadczeń wyniesionych z sinowyjazdów, Sinologiczne Koło Naukowe UW i Zakład Sinologii UW razem z Katedrą Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Palackiego i Instytutem Konfucjusza UP zorganizowały Międzynarodowe Studenckie Warsztaty Sinologiczne. W ich trakcie wypracowana została ostateczna forma warsztatów, która używana jest do dnia dzisiejszego. Rok później, SKN UW i ZS UW razem z Katedrą Sinologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowały pierwszą edycję Ogólnopolskich Studenckich Warsztatów Sinologicznych. Wtedy też po raz pierwszy użyto nazwy „Sinowarsztaty” i przyjęto obecnie obowiązujące logo wydarzenia.

Nad drugą edycją „Sinowarsztatów” organizatorzy pracowali od grudnia zeszłego roku. W ramach warsztatów zaplanowane zostały zajęcia o charakterze naukowym, językowym i kulturowym. Podczas zaplanowanych zajęć uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję do polepszenia znajomości języka chińskiego, zagłębienia się w obecnie najczęściej badane zagadnienia sinologiczne, ale również do pogłębienia swojej wiedzy na temat Chin. Dzięki wiedzy i doświadczeniu wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego, jak również dzięki studentom Sinologii UG, tegoroczna edycja „Sinowarsztatów” zostanie wzbogacona o wykłady poświęcone chińskiej gospodarce. Warszawscy organizatorzy warsztatów przygotowali na to wydarzenie wykłady z zakresu kulturoznawstwa i historii.

Przede wszystkim jednak „Sinowarsztaty” są okazją do wymiany własnych doświadczeń z sinologami, lektorami i wykładowcami z całej Polski. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja „Sinowarsztatów” przyczyni się do pogłębienia współpracy między ośrodkami sinologicznymi w Polsce, a także zaowocują stworzeniem sieci kontaktów, które będzie można wykorzystać w przyszłości. W przyszłych edycjach planujemy wyniesienie „Sinowarsztatów” na poziom międzynarodowy. Dążymy do tego, by zagraniczne ośrodki sinologiczne również mogły uczestniczyć w kolejnych edycjach warsztatów.

Harmonogram Sinowarsztatów

środa, 13 kwietnia 2016 roku, 14:55