fbpx Przestudiuj Gdańsk | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Przestudiuj Gdańsk

Jesienny widok z Długiego Targu na Studnię Neptuna, Ratusz Głównego Miasta i ul. Długą. Fot. Magdalena Nieczuja GoniszewskaNa Wydziale Historycznym trwa rekrutacja na podyplomowe studia Gedanistyka, poświęcone dziejom, kulturze i zabytkom Gdańska. Przyjmowanie zgłoszeń kandydatów trwa do dnia 30 września 2016 r. Są to studia o jednym z najciekawszych miejsc Polski i Europy.

Studia są dwusemestralne, odbywają się w soboty. Przewidziane są dla posiadaczy dyplomów najrozmaitszych kierunków, I i II stopnia (licencjackich i magisterskich). Program zajęć (240 godzin lekcyjnych) w wszechstronny sposób ujmuje dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy, uwzględniając jak najszerszy kontekst historii regionu. Zajęcia składają się z trzech bloków tematycznych: chronologicznego, problemowego, regionalnego. Każdy z semestrów kończy się pisemnym egzaminem.

Blok zajęć w ujęciu chronologicznym pokazuje meandry dziejów Gdańska i jego najbliższego otoczenia od czasów najdawniejszych poprzez średniowiecze, epokę nowożytną, wiek XIX po dzieje najnowsze, okres „Solidarności” i przemian ustrojowych schyłku XX wieku. Blok zajęć w ujęciu problemowym, najbardziej rozbudowany, ma za zadanie przedstawić najważniejsze zagadnienia z zakresu szeroko pojętej kultury duchowej   i materialnej naszego miasta. Z jednej strony architektura, rzeźba, malarstwo i rękodzieło najważniejszego niegdyś ośrodka gospodarczego i kulturalnego w tej części Europy, z drugiej zaś życie codzienne, warunki materialne egzystencji, wnętrza mieszczańskich domów, prawo i porządek w mieście. Dziedzictwo literackie, szeroko pojęta kultura słowa drukowanego, muzyka, skomplikowana sfera stosunków wyznaniowych, tradycje morskie Gdańska, to pozostałe monograficzne propozycje dla kolejnej, piątej już edycji naszych studiów. W toku naszych zajęć funkcjonuje także trzeci blok tematyczny, regionalny, w którym rezerwujemy miejsce dla współtworzących Trójmiasto ośrodków sąsiednich, Gdyni i Sopotu, z większym niż dotąd uwzględnieniem ważnych dla Gdańska dzielnic, m.in. Chełma, Starych Szkotów, Wrzeszcza, Oliwy. Większość przedmiotów dzieli się na część teoretyczną (wykład najczęściej multimedialny) oraz praktyczną (wykład w terenie, często powiązany ze zwiedzaniem zabytków, muzeów, itp.).

Więcej: http://ug.edu.pl/33675/gedanistyki

Na zdjęciu: Jesienny widok z Długiego Targu na Studnię Neptuna, Ratusz Głównego Miasta i ul. Długą. Fot. Magdalena Nieczuja Goniszewska

środa, 7 września 2016 roku, 12:50