fbpx Erasmus na Uniwersytecie Gdańskim | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Erasmus na Uniwersytecie Gdańskim

Integracja studentów uczestniczących w programie ERASMUS we WróblówceRok akademicki na naszej uczelni rozpoczęło ponad 140 zagranicznych studentów przyjeżdżających w ramach programu ERASMUS. Jak co roku Biuro koordynujące program ERASMUS na Uniwersytecie Gdańskim a także na Politechnice Gdańskiej, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Akademii Sztuk Pięknych, zaprosiły wspólnie tzw. erasmusów na spotkanie integracyjne do Otomina, gdzie mieli oni okazję spróbować polskiej kuchni, ale także poznać polskich studentów z ERASMUS STUDENT NETWORK, którzy służą wsparciem organizacyjnym i językowym w trakcie pobytu zagranicznych studentów w Polsce.

W Radiu MORS gościliśmy z tej okazji osoby odpowiedzialne na naszej uczelni za organizację studenckiej wymiany międzynarodowej prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą oraz Kamilę Chomicz-Sokołowską, Kierownika Sekcji Wymiany Zagranicznej Studentów, która opowiadała o corocznym spotkaniu integracyjnym, na którym tym razem było około 800 osób z różnych stron świata.

- Chcemy przekazać na tym powitalnym spotkaniu zagranicznym studentom Polskę w pigułce. Mają tam okazję spróbować typowo polskich potraw – np. żurku, ogórków kiszonych, a także zobaczyć tańce kaszubskie.

- To spotkanie to także okazja, żeby sami studenci będący na wymianie zobaczyli ilu ich jest – dodaje prof. Piotr Stepnowski.

Na Uniwersytecie Gdańskim najwięcej studentów korzystających z Erasmusa wybiera Wydział Ekonomiczny, na którym dobrze są przygotowane zajęcia w języku angielskim. Na drugim miejscu jest pedagogika, na trzecim prawo i administracja.

- Osoby, które w czasie studiów skorzystały z któregoś programu wymiany zagranicznej, później o wiele lepiej znajdują się na rynku pracy – mówi prorektor ds. nauki i współpracy zagranicznej. – Mogą wykazać się doświadczeniem w kontaktach międzynarodowych, mają unikatową wiedzę w zakresie kultury kraju, w którym byli.

Kamila Chomicz-Sokołowską zwraca z kolei uwagę na korzyści jakie osiąga uczelnia biorąc udział w programie Erasmus.

- Uniwersytet zyskuje umiędzynarodowienie, to jest coś co staje się coraz ważniejsze w konkurencji między szkołami wyższymi. Jeżeli mamy program, który możemy zaoferować studentom zagranicznym, to znaczy, że jesteśmy zinternacjonalizowani i kształcimy naszych studentów na tym samym poziomie co inne uczelnie w Europie.

Całego wywiadu można wysłuchać w audycji Radia MORS „Uniwersytet Gdański przedstawia” emitowanej w piątek o godzinie 8.00 i w sobotę o godzinie 18.00. W audycji tej opowiadają o sobie i powodach, dla których przyjechali do Polski studenci, którzy bawili się na spotkaniu integracyjnym w Otominie.

Maciej Goniszewski

Integracja studentów zagranicznych, którzy przyjechali studiować na gdańskich uczelniach w ramach programu ERASMUS

piątek, 7 października 2016 roku, 14:06