fbpx Godzina dziekańska z dziekanem WNS | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Godzina dziekańska z dziekanem WNS

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr hab. prof. UG Tadeusz DmochowskiOd 1 września nowym dziekanem Wydziału Nauk Społecznych jest dr hab. prof. UG Tadeusz Dmochowski, który wcześniej, od 2012 roku był dyrektorem Instytutu Politologii. Wywiad z nim otwiera nową audycję w Radiu MORS – Godzinę Dziekańską. Do programu będziemy zapraszać dziekanów kolejnych wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Tadeusz Dmochowski zapewniał w Radiu MORS, że planuje realizować swoje przedwyborcze obietnice.

- Wiele kwestii poruszonych w dyskusjach przedwyborczych posiadało tryb warunkowy. Będąc dziekanem nie jestem decydentem, jestem jednym z ogniw zarządzających Uniwersytetu Gdańskiego i bardzo wiele zależy od ogólnej koncepcji jaką mają władze rektorskie. Oczywiście uważam, że większość z tych rzeczy będzie możliwa do zrealizowania – chociażby poprawa zasięgu Internetu bezprzewodowego czy lepsze podejście do parametryzacji.

Poruszył też kwestię dobrego przygotowania studentów do wejścia na rynek pracy.

- Studenci i absolwenci Wydziału Nauk Społecznych dysponują kreatywnością i innowacyjność. Na bardzo wielu stanowiskach pracy nabycie instrumentarium to kwestia bardzo okresu przystosowawczego – np. w banku czy w mediach. Potem zaś niesłychanie ważne stają się te elementy które wymieniłem – kreatywność i innowacyjność. Student nie jest może przygotowany ściśle zawodowo, ale bardzo szybko potrafi to przygotowanie zdobyć. To jest model trochę zbliżony do modelu amerykańskiego gdzie wybitny aktor nie musi kończyć uczelni, ale zdobywa warsztat poprzez pracę własną i na odpowiedniego rodzaju kursach.

Ponieważ naukową specjalizacją dziekana Wydziału Nauk Społecznych są zagadnienia polityki wschodniej zapytaliśmy o jego opinię o wpływie filmu Wołyń na stosunki Polsko-Ukraińskie.

- Jestem zwolennikiem twierdzenia, że nie można niczego budować na fałszu. Jako badacz też dążę do ustalenia stanu faktycznego, czyli mówiąc etycznie prawdy. To jest niesłychanie ważne i nie można niektórych rzeczy zawoalowywać czy wypaczać. Obojętnie jak byłoby to brutalne czy trudne. Należy to wyjaśnić, zbadać i opisać tak jak było faktycznie. Potrafiliśmy dojść do porozumienia tą drogą z Niemcami. Teraz należy oczyścić sytuację z Ukrainą. Obojętnie jak byłoby to bolesne i nieprzyjemne.

Całego wywiadu z dziekanem Wydziału Nauk Społecznych dr hab. prof. UG Tadeuszem Dmochowskim można wysłuchać w Radiu MORS - http://mors.ug.edu.pl/ - we wtorek o godzinie 9.00 i w środę o godzinie 10.00.

Maciej Goniszewski

piątek, 7 października 2016 roku, 13:12