fbpx Ważne informacje dla studentów niepełnosprawnych | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Ważne informacje dla studentów niepełnosprawnych

Znaczk "Niepełnosprawny" na tle biurowca Fot. Freeimages20 października pojawił się komunikat na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o zmianach w programie „Aktywny samorząd”, z którego korzystają niepełnosprawni studenci. Informuje o tym na swoim blogu Portal Diru.pl - http://diru.pl/zmiany-programie-aktywny-samorzad/.

Dzięki programowi "Aktywny samorząd" osoby niepełnosprawne mogą otrzymać wsparcie finansowe m.in. na częściowy zwrot opłaty za naukę (w przypadku studentów niestacjonarnych). Wnioski składane są na początku nowego roku akademickiego bądź semestru.

Studenci niepełnosprawni, jeżeli chcieli skorzystać z pomocy udawali się do realizatorów programu „Aktywny samorząd”, czyli Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie lub pobierali wnioski z ich strony, wypełniali je oraz dołączali wymagane załączniki, wśród nich m.in. zaświadczenie z uczelni. Pracownik szkoły wyższej podawał na zaświadczeniu dostarczonym przez studenta wymagane informacje, podpisywał, podbijał pieczątkę i wydawał je. Następnie student składał je wraz z pozostałymi dokumentami we właściwym PCPRerze.

Teraz ten sam student, o ile nic się zmieni, będzie musiał ubiegać się o kolejne zaświadczenie pod koniec semestru, o tym że dany semestr już zaliczył, bądź uczęszczał na zajęcia. To dlatego, że PFRON postanowił podzielić dofinansowanie na dwie części. Pierwsza transza będzie wynosiła 80 proc., a druga 20 proc. Student niepełnosprawny będzie zatem zobowiązany do przedstawienia również drugiego zaświadczenia …o zaliczeniu semestru/półrocza objętego dofinansowaniem lub po złożeniu zaświadczenia ze szkoły/uczelni, że Wnioskodawca uczęszczał na zajęcia zgodnie z planem/ programem nauki/studiów, a w przypadku przewodu doktorskiego, po złożeniu zaświadczenia, że Wnioskodawca realizuje przewód doktorski zgodnie z przyjętym harmonogramem;” prawdopodobnie do końca stycznia (informacje uzyskane od PCPRów po rozmowach telefonicznych), mimo że semestr jeszcze trwa.

Studenci wiedzą, że w trakcie trwania sesji szkoła wyższa nie wyda informacji o zaliczeniu semestru, ponieważ trwają egzaminy. Może, co najwyżej, wydać zaświadczenie, że student uczęszczał na zajęcia, o czym na szczęście jest mowa. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.pfron.org.pl/pl/studenci/3398,Uwaga-wprowadzono-zmiany-w-dokumencie-pn-Kierunki-dzialan-obowiazujacym-w-2016-r.html.

Niestety tę zmianę trudno nazwać dobrą. Oczywiście należy zapobiegać wyłudzeniom, ale teraz niepełnosprawny student będzie musiał ubiegać się o zaświadczenie również pod koniec semestru, że uczestniczył w zajęciach, aby znów - być może za kilka dni - udać się z zaświadczeniem programu „Aktywny samorząd” na semestr letni i poprosić o jego wypełnienie. To uciążliwe dla osób niepełnosprawnych, szczególnie, gdy ktoś odbywa studia poza miejscem zamieszkania.

Wykształcenie jest ważną kwestią, której nie można pomijać, ale równie istotna jest ta dotycząca aktywizacji zawodowej i gotowości do podjęcia pracy. Niestety nadal posiadanie wykształcenia wyższego i rozwijanie swoich umiejętności może być daremne, jeżeli nie będziemy niwelować barier zewnętrznych i mentalnych oraz równocześnie walczyć ze stereotypami, o czym już Portal Diru.pl pisał na swoim blogu http://diru.pl/za-wysokie-progi/.

Portal Diru.pl prowadzony jest przez pracowników Firstline.pl, agencję SEM, która od 2008 roku zajmuje się marketingiem internetowym. Każda osoba z pięcioosobowego zespołu, zmaga się z chorobą, ale mimo to połączył je jeden cel – upowszechnić zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Ich zdaniem wspólna praca to najlepsza droga do walki z dyskryminacją, obalania stereotypów, a przy tym to również korzyści dla pracodawców zarówno finansowe, jak i społeczne.

Anna Rumocka

Fot. Freeimages