fbpx Niepełnosprawni na rynku pracy – opinie po konferencji | MORS - Mega Otwarte Radio Studenckie

Niepełnosprawni na rynku pracy – opinie po konferencji

Niepełnosprawny na wózku przed fontaną przed Mauzoleum Abrahama Lincolna w Waszyngtonie Fot. Freeimages9 listopada w Łodzi już po raz trzeci odbyła się konferencja „Niepełnosprawni na rynku pracy”. Gośćmi byli również przedstawiciele środowisk studenckich.

Organizatorzy konferencji w Łodzi podjęli niełatwy temat i należy im za to podziękować. Z pewnością na uwagę zasługiwały wystąpienia reprezentantów studentów. Głos zabrał m.in. Filip Loba z Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów z Niepełnosprawnością, który przybliżył ważne informacje dla studentów niepełnosprawnych. Ustawę „Prawo o szkolnictwie wyższym – jak było, jest i będzie, czyli prace nad ustawą” przedstawił z kolei przedstawiciel Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Zainteresowanie wzbudziło również wystąpienie Anny Zaleszczyk z Krajowej Reprezentacji Doktorantów poświęcone zwiększaniu szans edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. To temat, którego także nie można było pominąć i dobrze, że Pani Zaleszczyk, która na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi mogła podzielić się swoim doświadczeniem.

Wystąpienia studentów odbywały się po pierwszym panelu dyskusyjnym i oficjalnych wystąpieniach mi.n. urzędników. Niestety w programie zabrakło wystąpienia przedstawiciela PFRON, który mógłby przybliżyć szczegóły nowych programów skierowanych do absolwentów i studentów niepełnosprawnych, o czym pisze więcej serwis Diru http://diru.pl/nowe-programy-dla-osob-niepelnosprawnych/.

Na uwagę zasługuje debata „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. W jej trakcie głos zabrali m.in. przedstawiciele biznesu. Niemniej nie można było usłyszeć, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych to jeden z elementów polityki firm. Właściciele firm i menedżerowie podchodzą nadal z dużą ostrożnością do zatrudniania osób niepełnosprawnych, zapominając, że oprócz lojalnych pracowników zyskują kolejną wartość, jaką jest reputacja.

Portal Diru.pl powstał w 2015 roku i od początku prowadzą go osoby niepełnosprawne. Staramy się upowszechniać zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Naszym zdaniem wspólna praca to najlepsza droga do walki z dyskryminacją, obalania stereotypów, a przy tym to również korzyści dla pracodawców zarówno finansowe, jak i społeczne.

środa, 16 listopada 2016 roku, 10:32