Zagłosujcie na Macieja Jarczyńskiego z ACK UG Alternator
Maciej Jarczyński, asystent dyrygenta w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego jest nominowany do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Nagroda przyznawana jest twórcom do 35 roku życia. Kapituła nagrody wybiera trzech twórców. Czwartego w drodze głosowania SMSowego wybierają czytelnicy trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”. Głosowanie potrwa do czwartku 24 listopada do godz. 23.59. Koszt SMSa to 1,23 z VAT.
Gala wręczenia Nagrody odbędzie się w Klubie Żak 25 listopada. Uroczystości wręczenia Nagrody towarzyszy koncert jednego z nominowanych – Kamila Piotrowicza i jego sextetu.
Maciej Jarczyński, (1987, Chojnice). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (mgr 2011) oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (mgr 2013). Od 2011 pracownik w ACK UG Alternator na stanowisku asystenta dyrygenta w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie jest doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w ramach praktyk dydaktycznych wprowadził przedmiot o nazwie Korespondencja sztuk.
Jako plastyk uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Włochy, Bułgaria). Jako muzyk, współpracując z kilkoma chórami, zdobywał nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, uczestniczył w nagraniu kilku płyt CD jak i koncertował w Polsce i Europie (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Włochy, Słowenia, Czechy, Litwa, Łotwa, Albania, Macedonia) oraz w Argentynie, Ekwadorze i Chinach. Od kilku lat interesuje się zagadnieniem korespondencji sztuk. Tworzy filmy dokumentalne, fabularne i eksperymentalne, do których komponuje własną muzykę.
Za osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, na płaszczyźnie sztuk plastycznych, muzyki i filmu, otrzymał dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Fundacji Dra Marcina Fuhrmanna. W roku 2014 otrzymał Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację filmu dokumentalnego.
Ponadto był nominowany do tytułów: „Chojniczanin roku 2009” (w plebiscycie portalu www.chojnice24.pl), „Człowiek roku 2015” (w plebiscycie Gazety Pomorskiej) oraz do nagrody „Dokonania Roku 2015” w dziedzinie „Kultura” przez Kapitułę Biura Promocji Regionu Chojnickiego.
1. Osiągnięcia w dziedzinie filmu:
Film 85625 – film dokumentalny, 19 minut.
Opisuje historię wojennych losów Zbigniewa Kołakowskiego, który będąc nastolatkiem trafił do dwóch obozów koncentracyjnych w Niemczech. Film został zrealizowany w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film łączy tradycyjny obraz z efektami animacji poklatwej, wzbogacone o autorską ścieżki dźwiękowej. W filmie tym Maciej Jarczyński odpowiedzialny był za: scenariusz/ reżyserię/ zdjęcia/ montaż/ skomponowanie muzyki/ wykonanie partii fortepianowej muzyki/przygotowanie i poprowadzenie chóru podczas nagrań/wykonanie ponad trzydziestu obrazów farbą akrylową i tuszem/zaprojektowanie i wykonanie scenografii do animacji/zaprojektowanie i wykonanie lalki do animacji/wykonanie animacji poklatkowej.
Film: Hugon: portrecista świata niewidzialnego (2014)
Film dokumentalny o emerytowanym profesorze Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, znakomitym malarzu i rysowniku – Hugonie Laseckim. Na co dzień skryty i małomówny artysta otwiera się i opowiada o swoim życiu i trudnych doświadczeniach, które wpłynęły na jego twórczość. W filmie tym Maciej Jarczyński odpowiedzialny był za scenariusz/ reżyserię/ zdjęcia/ montaż/ skomponowanie i wykonanie muzyki.
Film: Chór – film eksperymentalny, 11 minut.
Film: Oddech – film fabularny, 13 minut.
Film: Mateusz i jego Kropki – film dokumentalny, 10 minut.
Film: Portret – film eksperymentalny, 12 minut.
2. Osiągnięcie w dziedzinie muzyki:
1. Wraz z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego: Grand Prix oraz nagroda za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. (czerwiec 2016)
Złoty medal w kategorii Chóry Mieszane na Międzynarodowej Olimpiadzie Chóralnej w Rydze. (lipiec 2014)
Grand Prix oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Wilnie. (lipiec 2014).
Ponadto udział w licznych koncertach z takimi zespołami jak Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Koszalińska, Filharmonia Wrocławska, orkiestra Akademii Muzycznej w Gdańsku jak i koncerty a cappella w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Ekwadorze i Chinach.
2. Wraz z Chórem Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku: Fryderyk w kategorii „Album roku: muzyka symfoniczna i koncertująca” za płytę z muzyką Wojciecha Kilara (Angelus, Exodus, Victoria). (kwiecień 2014)
3. Osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych:
Wystawa malarstwa i fotografii w Chojnickim Centrum Kultury.(grudzień 2015)
Wystawa malarstwa i scenografii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. (luty 2015)
4. Udział w konferencjach:
Wygłoszenie referatu pt. Korespondencja muzyki chóralnej ze sztukami wizualnymi na przykładzie muzyki filmowej, podczas Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt. Rytuał a korespondencja sztuk, organizowanej przez Wydział Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. (grudzień 2015)
Wygłoszenie referatu pt. Korespondencja muzyki chóralnej ze sztukami wizualnymi, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Ko-respondencja. Na styku sztuk, organizowanej przez Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. (listopad 2015)
5. Publikacje:
Publikacja artykułu: Korespondencja muzyki chóralnej ze sztukami wizualnymi, w recenzowanej książce: Piękno zespolić ze sobą. Korespondencja na styku sztuk w Białymstoku. (grudzień 2015)